• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li su ''jutjuberi'' opasni?

Autori mondo.ba Autori Bojana Živanić

U posljednjih nekoliko godina "jutjuberi" su stekli ogromnu popularnost u svijetu, pogotovo među djecom i mladima. Neki od njih za lajk i klik sklno su ponašanju koje je opasno i po život.

 jutjuberi omladina izazaovi opasnost  Izvor: Guliver/Getty images/iStock/doble-d

Na ovaj način "jutjuberi" zarađuju dosta novca, ali ono što je zabrinjavajuće je da se u video klipovima pojedinih jutjubera ponekad prikazuju "podvizi" koji su čak i opasni po život, a prema riječima stručnjaka, nerijetko se dešava da mladi i djeca kopiraju ovakve postupke, te se time dovode u opasnost.

„Poznato je da djeca najbolje uče od značajnih odraslih u svom okruženju, dakle od roditelja prvenstveno, zatim od prijatelja i rodbine koji provode vrijeme sa djetetom. U adolescentskom periodu, veću ulogu u životu mlade osobe zauzimaju njihovi vršnjaci. Kada govorimo o "jutjuberima", oni su kombinacija vršnjaka i značajne osobe. "Jutjuberi" su obično mladi koji dobijaju odobravanje šire zajednice vršnjaka, mnogima su uzori zbog svoje smjelosti i odvažnosti, pa samim tim njihove poruke, ponašanja i stavovi su nešto što mlada osoba u nekim slučajevima sa lakoćom usvaja“, istakla je za Mondo psiholog iz Banjaluke, Nataša Pivašević.

Možda će vas zanimati

Kako je navela, određeni broj "jutjubera" promoviše rizična ponašanja, i time "daje dozvolu djeci i mladima koji ga prate da se ponašaju na takav način, šalju poruku da je uredu, ili čak poželjno ugroziti svoj život da bismo bili prihvaćeni od strane drugih, ili npr. podigli svoju popularnost u široj javnosti ili samo među prijateljima i poznanicima."

„Svi imamo potrebu da budemo prihvaćeni u našoj zajednici. Djeca i mladi se mogu ugledati na one pojedince koji su uspjeli postati prihvaćeni i prepoznati, pa se ugledaju i na njihova ponašanja, pokušavaju kopirati ih, ili čak smisliti nešto "još luđe i originalnije". Problem nastaje što djeca i mladi često nemaju priliku sa nekom odraslom osobom propitati šta je to čemu oni zapravo teže, šta žele u trenutku kada se odluče uraditi neku opasnu stvar da bi dobili pažnju. Nemaju priliku osvijestiti da to rade zato što žele pažnju, a i ako su svjesni, postoji šansa da osjećaju sramotu i ne žele priznati da bi htjeli dobiti više pažnje od prijatelja, poznanika i porodice...“, kazala je Pivaševićeva.

Iz tog razloga je, savjetuje Pivaševićeva,  važno djeci i mladima pomoći da grade samopouzdanje i kritički razmišljaju o mogućim posljedicama svojih akcija, a to se sve radi kroz kvalitetan i zdrav odnos.

„Ovo je glavni zadatak roditelja i obrazovno-vaspitnog sistema, a zatim i šire zajednice koja može pomoći u izgradnji sigurnog okruženja za djecu i mlade“, dodala je Pivaševićeva.

Prema pisanjima pojedinih medija, na društvenoj mreži "Tik-tok" pojavili su se određeni izazovi od kojih su neki poprilično opasni.

Jedan od njih je i takozvani "izazov punih usana", gdje se detaljno opisuje kako povećati usne bez hirurškog zahvata.

Naime, kako je u videu objašnjeno, potrebno je gornju usnu super-ljepkom zalijepiti za kožu ispod nosa i tako dobijete veću gornju usnu.

Ono što je poražavajuće je da je veliki broj tinejdžerki to uradio, ne razmišljajući o posljedicama i hemijskom sastavu superljepka.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Suc

Samo ako ih gledate jesu.

MONDO REPORTAŽE