Plavi telefon u 2019. godini zazvonio je ukupno 6785 puta, a čak 94 poziva odnosila su se na nasilje nad djecom. Kad uzmemo u obzir da nije svaki slučaj nasilja nad djecom prijavljen, broj djece žrtava nasilja daleko je veći.
Iz Udruženja "Nova generacija" za Mondo su rekli kako su, vršnjačko, emocionalno te fizičko nasilje najčešći oblici nasilja nad djecom, ali da postoji i značajan broj slučajeva zanemarivanja djece.
"Prema našem iskustvu fizičko nasilje i zanemarivanje su najčešći, a ono, pored ugrožavanja fizičkog zdravlja, može da ostavi ozbiljne i dugotrajne emocionalne posljedice kod djece, te da naruši zdrav razvoj djeteta," rekao je Saša Risojević, direktor i psiholog Nove generacije.
Prema njegovim riječima, tokom 2019. godine je na "Plavi telefon" upućeno ukupno 6785 poziva od čega je 94 bilo vezano za teme nasilja nad djecom, dok je u prvih pet mjeseci ove godine upućeno 2068 poziva od kojih je 27 bilo vezano za nasilje nad djecom.
Broj Plavog telefona: 080 05 03 05
Prema njegovim riječima, ovo udruženje svake godine obilježava 4. jun, Međunarodni dan djece žrtava nasilja, a to će učiniti i ove godine u dnevnom centru ovog udruženja.
"Što se tiče obilježavnja samog dana, u dnevnom centru za djecu će se održati radionice na ovu temu, te će se napraviti objava za potrebe društvenih mreža kako bismo širu javnost detaljnije upoznali o ovoj problematici i mogućim načinima da se nasilje nad djecom prijavi," istakao je Risojević.
Ujedinjene nacije su 1983. godine 4. jun proglasile Međunarodnim danom djece žrtava nasilja, s ciljem podsjećanja ljudi da veliki broj djece svakodnevno doživljava različite oblike nasilja, kao i naglašavanja važnosti zaštite prava djece i borbe protiv nasilja.
Međunarodni dan obilježava se sa zadatkom da informiše javnost o problemima i velikoj zabrinutosti o nasilju nad djecom.