Primanje mita

Primio mito da zaposli učiteljicu: Direktor škole u Omarskoj priznao krivicu i pristao na uslovnu i novčanu kaznu

Autor Brankica Spasenić

Bivši direktor Osnovne škole „Vuk Karadžić” u Omarskoj Vedran Starčević (38), priznao je krivicu za krivična djela primanje mita i zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja i sklopio sporazum sa Republičkim javnim tužilaštvom RS.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Sporazumom, koji je prihvatio Okružni sud u Banjaluci, predviđena je uslovna osuda, a ako u u periodu od dvije godine ponovi krivična djela biće osuđen na osam mjeseci zatvora. Takođe, izrečena mu je i novčana kazna od 5.000 KM, kao i mjera bezbjednosti u vidu zabrane obavljanja dužnosti direktora bilo koje obrazovne ustanove na pet godina.

Starčević je danas u sudnici izrazio kajanje zbog počinjenih krivičnih djela. Nakon što je sud prihvatio sporazum, izricanje presude zakazano je za četvrtak.

Optužnica Republičkog javnog tužilaštva teretila ga je da je krajem prošle godine od radnice škole Aleksandre B. koja je bila zaposlena kao “zamjenska učiteljica” sa ugovorom na određeno vrijeme, tražio i primio mito kako bi je zadržao na radnom mjestu i nakon isteka postojećeg ugovora.

"Izjavio je da će se svim silama boriti da je zadrži na radnom mjestu, te da ona u ugovornom periodu može zaraditi 30.000 KM, a da njemu treba dati 2.000 KM koje nisu za njega, nego nekog drugog, te da mu može platiti u dvije rate," navodi se u optužnici.

Nakon toga je od nje primio 1.000 KM, u bijeloj koverti u apoenima od po 100 KM, a preostali iznos trebalo je da primi do marta 2021. godine. Uhapšen je 10. decembra prošle godine u akciji koju su realizovali Uprava za organizovani i teški kriminalitet MUP-a RS u saradnji sa pripadnicima Policijske uprave Prijedor, a pod nadzorom Republičkog javnog tužilaštva.

Republički tužilac Dragica Glušac je istakla da su olakšavajuće okolnosti što se radi o mladoj osobi, ocu troje maloljetne djece, što je odmah priznao djelo, te izrazio veliko kajanje i žaljenje zbog svega. Branilac optuženog, advokat Siniša Dakić, naveo je da je njegov klijent svjestan djela, da posljedica trpe on i njegova porodica, da je sarađivao sa istražnim organima, te da je odmah sam podnio ostavku na mjesto direktora spomenute škole.

“Vrijeme se ne može vratiti, šta je učinjeno, učinjeno je”, dodao je advokat.

Na današnjem ročištu bilo je karakteristično i nekoliko spornih situacija, a na neke od njih je ukazao i sudija Branimir Jukić.

Kao prvo, u optužnici je navedeno da se Starčević tereti za krivično djelo iz člana 319 stav 1, a sporazum je zaključen za krivično djelo 319 stav 3, te je tužilac Glušac u toku samog ročišta usmeno izmijenila optužnicu.

Nadalje, sudija Jukić je tražio pojašnjenje koje nigdje nije precizirano u optužnici, da li je Aleksandri B. novac tražen prije ili nakon isteka ugovora, izjavivši da se “iz činjeničnog opisa to nigdje ne vidi”, a nije mu bilo jasno ni da li je Aleksandra B. oštećena i da li je dala svoj novac, te je tužilac pojasnila da su u pitanju bile označene novčanice iz posebne blagajne za predistražne radnje.

Osim toga, tužilac Glušac je govoreći o navodima iz optužnice, “sugerisala” sudu da neke dijelove “sami mogu izbaciti ako to opterećuje činjenični opis”, iako je sud još ranije takvu optužnicu potvrdio, a govoreći o fotodokumentaciji izuzetih novčanica, ocijenila je da bi “to mogao biti dobar dokaz”.

Sudija Jukić je u konačnici ocijenio da ima dovoljno dokaza da je optuženi počinio djelo koje mu se stavlja na teret i da nema prepreka da se sporazum prihvati.