Na današnji dan, 20. aprila 1941. godine, Adolf Hitler je kao poklon za svoj 52. rođendan dobio spomen ploču posvećenu Gavrilu Principu, koja je nekoliko dana ranije skinuta i poslata iz okupiranog Sarajeva.
Naime, jedna od prvih stvari koje su Nijemci planirali da urade nakon ulaska u Sarajevo 17. aprila te godine je bila da se dokopaju te ploče i pošalju je fireru, a snimak njenog skidanja objavljen je u nacističkom ratnom žurnalu, koji je tada obišao cijelu Evropu.
Na snimku se vide njemačke trupe kako ulaze u Sarajevo i kako im građani kliču, a prikazana je i grupa muškaraca koji se penju merdevinama na zgradu na kojoj je bila postavljena ploča, skidaju je i predaju njemačkim vojnicima.
U video žurnalu spiker na njemačkom ushićeno izgovara: "Ovdje je 28. juna 1914. austrijski prestolonasljednik postao žrtvom kukavičkog atentata srpskog studenta. Ti pucnji su dali signal za svjetski rat... Na tabli stoji: Na ovom istorijskom mjestu se Gavrilo Princip izborio za slobodu Srbije."
Na skinutoj ploči, međutim, nije pominjano ni srpstvo, ni Srbija. Na njoj je ćirilicom pisalo: "Na ovom istorijskom mjestu Gavrilo Princip navijesti slobodu na Vidovdan 15/28. jun 1914. godine".
Na fotografiji načinjenoj u njemačkom izdvojenom komandnom mjestu, vagonu specijalnog voza Amerika, vidi se Hitler kako mu se "smiješi brk" prilikom primanja ovog ratnog trofeja. Agencija AP narednog dana izvjestila je o uručivanju Hitleru ploče, koja bi trebalo da bude izložena u muzeju kao "dokaz srpske zločinačke krvave krivice za Svjetski rat", a "Sarajski novi list" povodom skidanja ove ploče piše - "Sarajvo je opralo sa sebe vidovdansku ljagu".
Nepune četiri godine kasnije, 6. aprila 1945. partizani oslobađaju Sarajevo, a već sedmog maja, još prije kapitulacije Njemačke, otkrivaju novu spomen ploču Gavrilu Principu, na kojoj je zlatnim slovima pisalo: "U znak vječite zahvalnosti Gavrilu Principu i njegovim drugovima, borcima protiv germanskog osvajača, posvećuje ovu ploču omladina Bosne i Hercegovine – Sarajevo, 7. maj 1945. godine."
Ovu ploču zamijenila je nova, koja je na mestu atentata postavljena najvjerovatnije 28. juna 1953, prilikom otvaranja Muzeja Mlade Bosne, a na toj spomen-ploči je pisalo: "Sa ovoga mjesta 28. juna 1914. godine Gavrilo Princip svojim pucnjem izrazi narodni protest protiv tiranije i vjekovnu težnju naših naroda za slobodom".
Zapadni novinari koji su za vrijeme socijalističke Jugoslavije dolazili u Sarajevo obično su bivali neprijatno iznenađeni ovakvim odavanjem počasti Gavrilu Principu. Njujork tajms, u broju od 28. juna 1964, na pedesetogodišnjicu Sarajevskog atentata, posvećuje čak tri teksta ovom istorijskom događaju, a u jednom od tekstova navodi kako će putnik namjernik u Sarajevu otkriti da se "mladi ludak iz 1914. pamti kao nacionalistički heroj".
Istorija se ponovila 1992. godine kada je spomen ploča Gavrilu Principu u Sarajevu ponovo nasilno uklonjana. Tek 12 godina kasnije, 2004, sarajevske vlasti postavile su novu, sadašnju ploču, na kojoj je latinicom, "hladno" zapisano: "Sa ovog mjesta 28. juna 1914. Gavrilo Princip je izvršio atentat na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju."
Ispod je prevod na engleski...