EKOLOŠKA KATASTROFA

Podignute optužnice: Dobojsko tužilaštvo istražuje slučaj eksploatacije šljunka

Autor Dušan Volaš

Zbog brutalne devastacije 1.500 hektara poljoprivrednog i priobalnog zemljišta uz rijeku Bosnu, u širem području Osječana kod Doboja, Okružno javno tužilaštvo Doboj podiglo je optužnice protiv odgovornih lica u tri privredna društva.

-
Izvor: YouTube/Građanski aktivizam

Za nezakonito vađenje i prodaju šljunka i pijeska u predmetima D.O.O. "Bajkovača" Kožuhe, "Geosfera" Osječani Gornji i "Rašo" Doboj ovo tužilaštvo podiglo je optužnice, koje su potvrđene od nadležnog suda - stoji u odgovoru iz dobojskog OJT grupi građana "Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne", objavio je portal "antikorupcija.info".

OJT Doboj ovim nije stavilo tačku na procesuirnje nelegalnog šljunčarenja na području Doboja, navodeći da ima još šljunkara i njihovih vlasnika, koji su predmet istrage. Tužilaštvo je navelo još četiri za koja su formirani predmeti i provjere po njihovim zahtijevima vrši Sektor kriminalističke policije PU Doboj.

"Ukoliko se potvrdi sumnja da je bilo propusta od strane nekih drugih lica u smislu zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja ista će biti predmet provjeravanja", odgovor je tužilaštva na dio prijave grupe da su za devastaciju zemljišta kod Doboja odgovorni i nadležni organi koji su bili dužni da spriječe i prijave ta krivična djela.

Zbog uništavanja korita rijeke Bosne zabrinuta grupa građana okupljena u neformalnu grupu „Za legalnu i kontrolisanu eksploataciju šljunka u slivu rijeke Bosne“, obratila se u martu otvorenim pismom nadležnima Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Minstarstvu energetike industrije i rudarstva, JU Vode Srpske i Republičkoj upravi za inspekcijske poslove upravo sa tim pitanjem. Uz njega su poslate i fotografije koje ilustruju gotovo apokaliptične prizore.

"Naprosto nam je neshvatljivo kako se moglo dozvoliti da se dogodi ovo što stoji na fotografijama, snimljenim 9. marta 2021. godine", poručili su iz grupe građana.

Dobojlije u otvorenom pismu od nadležnih zahtijevaju objašnjenje kako je moguće da dođe do uništavanja korita rijeke Bosne od Mjesnih zajednica Bušletić u Osječanima Gornjim, Osječanima Gornjim do Kožuha, sa jedne i od MZ Kotorsko do MZ Bukovac sa druge strane rijeke Bosne.

Smatraju da kod Doboja postoje obilježja protivzakonitog zauzimanja i eksploatacije prirodnih dobara od opšteg značaja. Takođe su ukazali sumnju da su počinjena i druga krivična dejla iz KZ RS, poput zloupotrebe položaja, utaja poreza, primanje i davanje mita...

Zbog svega navedenog satirična stranica “Vicevi iz Doboja” je čitav slučaj provukla kroz prizmu crnog humora, pa je Doboj uporedila sa Dubaijem.

Izvor: Facebook/Vicevi iz Doboja

Institucije Srpske: Suzbijati nelegalne eksploatacije šljunka

Nadležne institucije u Republici Srpskoj aktivno će raditi na suzbijanju nelegalne eksploatacije šljunka iz riječnih tokova, sa poljoprivrednog ili drugog zemljišta, zaključeno je na jučerašnjem sastanku ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Borisa Pašalića sa predstavnicima tih institucija.

Na sastanku su učestvovali direktor Policije Republike Srpske Siniša Kostrešević, glavni republički poljoprivredni, vodni i tehnički inspektori Dragan Mataruga, Aleksandar Misita i Ivan Petrović, te Aleksandar Deurić iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove.

Sastanku su prisustvovali i direktor "Voda Srpske" Miroslav Milovanović i pomoćnik ministra u resoru vodoprivrede Milan Gavrić, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Tagovi