Goruća tema

Zolak: "Messer" za Banjaluku može dostaviti pet cisterni kiseonika sedmično

Autor Brankica Spasenić

Direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH Aleksandar Zolak izjavio je da ga je predstavnik kompanije "Messer" obavijestio da su u mogućnosti da organizuju dostavu određenih količina medicinskog kiseonika za potrebe zdravstvenog sektora u Republici Srpskoj.

Izvor: Shutterstock/IvanC

U pitanju je pet cisterni (jedna cisterna je kapaciteta cca  23 tone) medicinskog kiseonika sedmično, plus jedan kamion medicinskog kiseonika u medicinskim bocama.

"Prvih 150 boca bi bile date na revers, jer je evidentno da u Republici Srpskoj nema dovoljno medicinskih boca, ako ih i ima uopšte", naveo je Zolak.

Navedene količine bi se uvozile iz Republike Hrvatske, te potom isporučivale u Banjaluku.

"Uzimajući u obzir da je Ministarstvo zdravlja Republike Srpske izračunalo da su sedmične potrebe zdravstvenih ustanova Republike Srpske oko 120 tona, može se izvući zaključak da su potrebne količine medicinskog kiseonika obezbijeđene i dostupne. Predstavnika kompanije 'Messer' sam zamolio da ovu informaciju proslijedim i ministru zdravlja RS Alenu Šeraniću, da bi on preduzeo potrebne radnje iz nadležnosti Ministarstva na čijem je čelu", istakao je Zolak.

Nakon što je izbila afera ''Kiseonik'' tokom koje je otkriveno da UKC RS i još nekoliko bolnica u BiH medicinski kiseonik nabavljaju od firmi koje - po svemu sudeći - nemaju urednu papirologiju, u najmanju ruku, uslijedilo je prepucavanje na relaciji vlast i opozicija u Republici Srpskoj koje je rezultiralo i krivičnim prijavama.

Agencija za lijekove je prošle nedjelje "TNT Tehnogasu", preduzeću od kojeg je UKC RS nabavljao kiseonik, zabranila proizvodnju i promet medicinskog kiseonika, uz objašnjenje da firma nema dozvolu za ove djelatnosti.

Najvećoj zdravstvenoj ustanovi prijetila je nestašica kiseonika pa je jednu količinu dostavila kompanija ''Messer'', ali je rukovodstvo ustanove tvrdilo da ''Messer'' nema dovoljno kiseonika da zadovolji redovne potrebe u Srpskoj.

Direktor Vlado Đajić je izjavio da je UKC u velikom problemu "jer ne može zakonski da riješi nabavku kiseonika."

Agencija za lijekove BiH juče je saopštila da će u skladu sa zakonom propisanim nadležnostima, po dobijanju zahtjeva postupiti hitno i izdati sve potrebne dozvole za uvoz i distribuciju medicinskog kiseonika-lijeka.