Bosna i Hercegovina je na slučaju Trgovska gora pokazala da je neozbiljna država i protivljenje izgradnji odlagališta nuklearnog otpada u Hrvatskoj uz samu rijeku Unu, ostaće na nivou verbalnih nota, kaže pravnik i advokat iz Novog Grada Aleksandar Janković.
Hrvatska je prije par dana najavila da počinje sa prvim radovima na ispitivanju zemljišta za odlaganje nuklearnog otpada u opštini Dvor. Janković, koji je objavio tematski rad “Pravni osvrt na mogućnost Bosne i Hercegovine povodom namjere Republike Hrvatske da izgradi odlagalište radioaktivnog otpada na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac, opština Dvor“ (link) kaže da je to za Hrvatsku gotova stvar.
Janković u opširnim odgovorima na pitanja Monda ističe da Pravni tim, imenovan od strane Savjeta ministara, prije više od godinu dana, do sada nije uradio ništa, a da vjerovatno neće ni uraditi.
“Kako sam shvatio, Ekspertski tim ima određenih aktivnosti i dinamiku rada, dok taj famozni Pravni tim nema nikakvih rezultata. Kad bih htio biti zlonamjeran, rekao bih da je to ustvari i cilj, da BiH kao država, jer samo tako je i moguće, ne uradi ništa konkretno sem verbalnih nota i protesta kako bi spriječila Republiku Hrvatsku da izgradi odlagalište radioaktivnog otpada na lokalitetu bivše kasarne ‘’Čerkezovac’’. Ako sam dobro obaviješten, u sastavu tog tima su i neki naši ugledni pravnici i profesori, za koje ne znam zašto ne podnesu ostavke jer će ovako prihvatiti na sebe dio odgovornosti za nečinjenje u ovom, po BiH najvažnijem pitanju danas”, navodi Janković.
Janković misli da vlasti u BiH ovaj problem ne shvataju ozbiljno i da su mediji i političari više usmjereni na dnevno-politička pitanja.
“Bosna i Hercegovina kao i na mnogim pitanjima, na ovome dokazuje svoju neozbiljnost kao država. Političarima kao i medijima su, na našu žalost, mnogo interesantnija dnevnopolitička pitanja, a ovo, prvorazredno otvoreno diplomatsko pitanje između BiH i Hrvatske je u zapećku. Ova namjera Hrvatske je ravna neobjavljenom ratu, jer će efekat za stanovništvo sa naše strane rijeke Une, pogotovo u sjeverozapadnoj BiH jer je taj dio teritorije Republike Hrvatske ‘’uklinjen’’ u teritoriju BiH – biti takav.”
Odlaganje nuklearnog otpada u Trgovsku goru, nastavlja Janković, ugroziće poljoprivredu i turizam na ovom području, te doprinijeti većem iseljavanju mladih.
“Privreda, pogotovo poljoprivreda i proizvodnja zdrave hrane, proizvodnja meda i proizvoda od meda, proizvodnja mlijeka i mliječnih proizvoda, kao i turizam na ovom području, od čega živi znatan broj ljudi će se ugasiti. Mladi će otići, stari izumrijeti. Nama prijeti biološki nestanak na ovim područjima, koliko god to nekima izgledalo nestvarno”, kaže on.
Janković još jednom ponavlja, da je što se tiče Hrvatske, stvar po ovom pitanju riješena.
“Iako formalno takvu odluku Republika Hrvatska još uvijek nije donijela, izbor same lokacije je za njih - gotova stvar. Sa procjenom uticaja na životnu sredinu i sigurnosnim procjenama – procjenama sigurnosti objekta, Republika Hrvatska, bar ne zvanično, još nije otpočela. Lično smatram da je potrebna dokumentacija već najvećim dijelom spremna i čeka povoljan momenat za prezentaciju. Poslije toga se prelazi na izradu tehničke dokumentacije, pribavljanje građevinske dozvole u skladu sa propisima koji regulišu građenje. Ova istraživanjima zemljišta na lokaciji u Čerkezovcu o kojima mediji ovih dana pišu su vjerovatno u funkciji izrade Studije uticaja na okolinu, te izrade tehničke dokumentacije – izvedbenog projekta, za šta su potrebna geološka i geomehanička istraživanja”, zaključio je on.
Tvrdi da ga niko od najviših državnih institucija kojim je poslao rad nije kontaktirao, a da je obaviješten da se njegov lični angažman i aktivnosti po ovom pitanju pomno prate u Republici Hrvatskoj od strane njihovih nadležnih tijela.
“Niko nikad, sem kolega iz službe koji su mi davali podršku, od rukovodstva Opštine Novi Grad mi nije ni spomenuo moj rad i iznijeti pravni stav, niti su me pitali da im predstavim taj rad i moje ideje. Isto tako, iako sam moj rad elektronskom poštom proslijedio u kabinete sva tri člana Predsjedništva BiH i u kabinet predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, od njih nisam dobio čak niti potvrdu da su navedeni mail i prilog uopšte primili, a pogotovo me nisu kontaktirali. Identična situacija je sa institucijama Republike Srpske“, kaže Janković za Mondo.
(Mondo.ba)