• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska se sprema za bušotine, BiH za tematske sjednice i okrugle stolove

Autor Nikolina Damjanić

Opština Novi Grad planira da ponovo traži aktivniji pristup od najviših institucija u BiH, nakon najava hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje nuklearnog otpada da u Čerkezovcu počinju sa bušenjem i ispitivanjem zemljišta gdje će se odlagati nuklearni otpad.

 Odlaganje otpada u Trgovskoj gori  Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

U Novom Gradu kažu da je njihov plan da organizuju okrugle stolove, tematske sjednice Skupštine opštine, ali i mirne proteste.

"Opština Novi Grad će ponovo od najviših organa vlasti BiH tražiti aktivan pristup u rješavanju ovog problema i to, od Predsjedništva BiH ćemo tražiti da nastavi aktivnosti po zaključcima iz marta 2019. godine, od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, s obzirom na to da je ministar Staša Košarac pokrenuo pitanje formiranja Koordinacionog tijela, a potom i Ekspertskog i Pravnog tima, tražićemo da iznesu rezultate rada formiranih tijela, kao i da im postave rokove, dok ćemo od Ministarstva spoljnih poslova BiH tražiti da preduzmu potrebne aktivnosti iz svoje nadležnosti, jer se radi o bilateralnom problemu Hrvatske i BiH", rekli su iz ove opštine za Mondo.

Kažu da će Novi Grad i dalje blagovremeno informisati javnost o svim aktivnostima i cjelokupnoj situaciji, organizovati okrugle stolove, tematske sjednice Skupštine opštine, kao i mirne proteste.

U riješavanju ekološkog i međudržavnog spora, koji traje nekoliko godina, u jednom trenutku aktivirao se i Savjet ministara, imenujući prošle godine Ekspetski tim koji broji 22 člana i Pravni tim od šest članova.

Pravni tim imao je zadatak da obezbijedi pravnu zaštitu i strategiju za BiH po pitanju odlaganja nuklearnog otpada u Trgovskoj gori, koja se nalazi 800 metara od Une i kilometar od vodozahvata Novi Grad iz kojeg vodu pije više hiljada građana. Za skoro više od godinu dana od imenovanja, Pravni tim do sada nije podnio nijedan izvještaj vezan za ovaj problem.

"Očekujemo da Pravni tim donese konkretne poteze, ukoliko političke aktivnosti ne promijene stav Hrvatske. Dakle, ukoliko Hrvatska ne pristane na kompromis, očekujemo pokretanje tužbe ili arbitraže u skladu sa potpisanim međunarodnim konvencijama", kažu nam iz opštine Novi Grad.

(Ne)aktivnosti Pravnog tima kritikovao je i advokat iz Novog Grada Aleksandar Janković, koji je nedavno predložio (kontroverzno) rješenje za ovaj ekološki spor - on predlaže da Bosna i Hercegovina "uplati iznos od 50 do 100 miliona maraka Hrvatskoj kako bi odložili otpad na drugu lokaciju". Međutim, iz opštine Novi Grad citirali su izjavu direktora Fonda za finansiranje razgradnje NEK, koji je odbacio ovu ideju.

"Prilikom posjete Ekspertskog tima Čerkezovcu 28. septembra, direktor Fonda za finansiranje razgradnje NEK Hrvoje Prpić je sa podsmijehom prokometarisao ideju o sufinansiranju za zbrinjavanje nuklearnog otpada od strane BiH, konstatujući da BiH ima previše svojih problema za čije rješavanje bi dobro došlo finansiranje, te da je ekonomska moć Republike Hrvatske daleko iznad ekonomske moći BiH".

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac prije skoro dva mjeseca i sam je istakao da Pravni tim treba intenzivnije da radi na ovom problemu.

"Pravni tim, od formiranja do danas, svojim aktivnostima ne prati tempo Ekspertskog tima. Razočaran sam činjenicom da nam do današnjeg dana niste uputili nijedan akt kojim nas obavještavate o provedenim aktivnostima i ostvarenom napretku u radu tijela kojim predsjedavate", izjavio je tada ministar Košarac.

Pročitajte i ovo:

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE