Iz naftalina

Naglo širenje alkoholizma 1930-ih u BiH: Litar rakije dva dinara...

Autor Siniša Stanić

Beogradska "Pravda" u tekstu iz oktobra 1932. komentariše posljedice usvajanja Zakona u ukidanju trošarine (akcize) na alkohol te godine u Kraljevini Jugoslaviji.

Izvor: Goran Sivački, MONDO, ilustracija

List piše da je ukidanjem trošarine cijena alkoholnih pića u Bosni, uglavnom rakije (na koju otpada 85 posto alkoholne proizvodnje), pala do minimalnih, dok se potrošnja povećala do maksimalnih razmjera. Konzumenti su najsiromašniji, narodni slojevi...

"Time je pomoću jednog zakona koji je imao sasvim drugu tendenciju indirektno u znatnoj mjeri potpomognuto širenje alkoholizma i može se reći da u Bosni potrošnja alkohola nije nikada imala one dimenzije što ih danas ima", piše "Pravda", dodajući da je proizvodnja i prodaja ostalih proizvoda od ovog voća, poput suvih šljiva, potpuno nerentabilna.

Možda će vas zanimati

"Koliko je rakije ove godine u Bosni proizvedeno teško je ustanoviti, ali se vjeruje da će konačna statistika pokazati gigantsku cifru. Danas se u Bosni kod seljaka producenta litar dosta dobre rakije, jačine 24—30 stepeni može dobiti uz cijenu od 2—3 dinara. Krajnje je vrijeme da se nešto učini, da se spriječi očito propadanje naroda", piše autor uz prijedlog da se trošarina za neke vrste pića vrati, a za druge da bude ukinuta.

Zaključuje da bi to bio najbolji način da se spriječi ogromna proizvodnja rakije, a tim putem i ogromna potrošnja od strane narodnog elementa, koja uzrokuje svojevrsnu "bolest opšteg narodnog alkoholizma, koja je po svojim posljedicama gora od najgore epidemije..."

Izvor: Printscreen

(Mondo.ba)

Tagovi