U Gradskoj upravi u Banjaluci završena je druga javna rasprava o Nacrtu izmjene dijela Regulacionog plana za dio centra Banjaluke. Građani i aktivisti iznijeli su poznate primjedbe.
Centar za projektovanje i konsalting (CPK) predstavilo je plan u dupke punoj sali 33 u Gradskoj upravi.
Arhitekte iz Banjaluke, uz podršku mnoštva građana, kao i prošli put istakli u problem spratnosti stambeno-poslovnog objekta "Palata" (''rupa") u centru grada, manjak zelenih površina oko ovog objekta, kao i sistem parkiranja.
Ispred Centra za životnu sredinu Tihomir Dakić istakao je da je javna rasprava trebala da bude mnogo ranije, jer su i građani jedna strana ove rasprave.
"Vidjeli smo neke male izmjene, ali ostanak velikog dijela izgradnju stambenog poslovnog objekta koji će potpuno devastirati život oko urbane zone", rekao je Dakić.
Smatra da je na ovakvim javnim raspravama trebalo da prisustvuju odbornici Skupštine, kao i sam gradonačelnik.
Predstavnik Odjeljenja za prostorno uređenja Vuk Višekruna kazao je da postoje značajne promjene koje se tiču parohijskog doma - druge sporne stavke.
"Građani će imati uvid na sljedećoj javnoj prezentaciji. Građani su navikli da prostor u dvorištu crkve koriste kao javni i to je najviše zasmetalo. U razgovoru sa crkvom i nosiocima izrade plana našli smo kompromisno rješenje (objekta) koje nije u dvorištu crkve", rekao je Višekruna.
Kako kaže, na lokaciji " rupe" su zatekli postojeće rješenje koje su naslijedili te su se u tim okvirima kretali.
"Koncept izrade rješenja ispunjava sve urbanističke zakonske parametre za tu lokaciju", naglasio je Višekruna.
Nosioci izrade plana odgovoriće građanima na sve primjedbe koje su uputili tokom javnog uvida, a najavljen je novi javni uvid i rasprava.
Mirna Savić Banjac, savjetnica gradonačelnika za kulturunu i socijalnu politiku koja je prisustvovala raspravi, rekla je da nikad nije podržala nijedan sporni regulacioni plan.
"Sigurna sam da ćemo uz pritisak javnosti doći do kompromisnih rješenja. Učinili smo sve mnogo transparentnijim nego što je bilo. Ponovo ćemo organizovati javnu raspravu. Vrlo dobro zapisujemo, slušamo i gledamo sve što je rečeno. Gradonačelnik će biti tu idući put", rekla je
CPK je saopštio da je tokom javnog uvida, koji je trajao mjesec dana, bilo ukupno 56 primjedbi, ali i par pozitivnih mišljenja, koji su izrazili kompanija m:tel i Odjeljenje za saobraćaj i puteve.
Primjedbe su izrazili iz "Vodovoda" i Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske.
Najviše primjedbi odnosi se na izgradnju pomoćnog vjerskog objekta kod Hrama Hrista Spasitelja. Gradonačelnik je ranije najavio da bi objekat ipak mogao biti izmješten na lokaciju kod ''Eurospleta"
Takođe, primjedbe su bile na ekološki aspekt, odnosno smanjivanje broja zelenih površina u centru, kao i na spratnost stambeno-poslovnih objekata.
Kritikovan je i izgled memorijalnog kompleksa (Centralno spomen-obilježje) na tzv. "Krašovom" parkingu.
"Imali smo primjedbi da je spomenik od sekundarnog značaja, ali mi ne mislimo tako. Banjaluci treba jedan ovakav spomenik. Ova lokacija može da zadovolji zahtjeve samog spomenika", rekli su iz preduzeća CPK tokom prezentacije na javnoj raspravi.
Predsjednik banjalučke Boračke organizacije Goran Rogić, tokom javne rasprave istakao je važnost izgradnje Centralnog spomen obilježja.
"Dugi niz godina čekamo na jedan ovakav spomenik. On treba da bude mali znak zahvalnosti za sve one koji du dali život za Republiku Srpsku".
Dodao je da je na javni konkurs pristiglo dosta radova, ali da su izabrana dva najbolja.
"Jedan je djelomično zadovoljavao zahtjeve, a drugi je u potpunosti. To je ovaj koji je predstavljen javnosti", rekao je on.
Što se tiče kritika na račun parkiranja u stambeno-poslovnom komoleksu "Palata" (tzv. "rupa"), iz preduzeća CPK kažu da je tu planirano 620 parking mjesta.
"Za stanare će biti predviđeno 300, a poslovne subjekte 100 mjesta", pojasnili su CPK.
Za raspravu je ponovo vladala velika zainteresovanost, pa se veliki broj građana pojavio u sali.
Raspravi su između ostalih prisustvovali odbornik PDP-a Dragan Milanović i savjetnica gradonačelnika za medije Tanja Vukomanović, Davor Dragičević i Ozren Perduv iz Pokreta Pravda, aktivisti Centra za životnu sredinu, zaposleni u Urbis centru, kao i brojne arhitekte i stručnjaci.
(MONDO)