Društvo

Bijelim štapom kroz Banjaluku: Taktilne trake nisu adekvatne, ali bolje išta nego ništa

Autor Nikolina Damjanić

Taktilne trake, koje služe za lakše kretanje slijepim i slabovidim osobama, postavljene duž cijelog novog šetališta u centru Banjaluke, nisu adekvatne. Pri postavljanju niko od nadležnih se nije konsultovao ni sa gradskim ni republičkim Savezom slijepih.

Izvor: Mondo - Nikolina Damjanić

Taktilnih traka ima više vrsta i svaka ima različit reljef za slijepe i slabovide. Međutim, ove koje su postavljene na novom šetalištu u „Parkiću“ imaju tačkasta ispupčenjakoja služe da upozore slijepu ili slabovidu osobu na određenu opasnost - stepenište, silaz, pješački prelaz, povišenu površinu i slično.

Dok npr. trake koje imaju ugrađene unutrašnje linije služe za postavljanje bijelog štapa i lakše navođenje i kretanje ovih osoba na površinama poput šetališta. Ovakve trake postavljene su oko Tržnog centra „Delta“.

Taktilna traka kod TC "Delta"
Izvor: MONDO/Nikolina Damjanić

Predsjednik Saveza slijepih i slabovidih RS Branko Suzić prvo ističe da je svakako pomak što su prilikom renoviranja šetališta bar imali na umu da uvrste potrebe slijepih osoba u infrastrukturu.

„Ima tu raznoraznih vrsta, bankina i tehnika, ali su oni postavili tu jednu najjednostavniju, jer je to možda bilo najprihvatljivije. Uvrstili su naše potrebe bar koliko-toliko. Svakako su mogli da postave uzdužnu traku koja pomaže pri kretanju sa bijelim štapom, da čovjek može lakše imati orijentir na desnoj ivici i da ne udari u zid ili prepreku. Trebalo je tu postaviti i taktilne staze ili vodilice, imate raznoraznih načina koji pomažu da čovjek drži pravac (pomoću bijelog štapa)“, rekao je Suzić za Mondo.

Primjer taktilne staze na šetalištu u centru Novog Sada
Izvor: MONDO/Nikolina Damjanić

Na pitanja Gradskoj upravi, zašto su na šetalištu postavljene trake upozorenja (umjesto linijskih traka), nismo dobili odgovor.

„Grad u okviru redovnih aktivnosti kroz razvojne projekte, a posebno u zonama intezivnih pješačkih tokova, vrši postavljanje taktilnih traka. Trenutno u fazi rekonstrukcije pješačke zone vrši se ugradnja istih. Opredjeljenje Grada Banjaluka je da javne lokacije omogući dostupnim za sve korisnike, te preduzima korake u unapređenju i prilagođavanju saobraćajne infrastrukture svih kategrorija, kroz zasebne projekte i kao sastavni dio projekata koji se realizuju“, stoji u nedavnom odgovoru na naš upit.

Izvor: Mondo - Nikolina Damjanić

Podsjećamo, rekonstrukcija prvog dijela pješačke zone ("Parkić") u Ulici Bana Milosavljevića završena je još prije četiri godine, a drugi dio na potezu do Narodnog pozorišta, otvoren je u septembru ove godine uz svečanu manifestaciju.

Svake godine 15. oktobra obilježava se Međunarodni dan bijelog štapa s ciljem upoznavanja javnosti sa svakodnevnim izazovima sa kojima se susreću slijepe i slabovide osobe, te podizanja svijesti o važnosti njihovog ravnopravnog uključivanja u svakodnevne društvene aktivnosti.

Bijeli štap služi kao pomagalo za samostalno kretanje slijepih lica, a ujedno je i znak po kojem ih prepoznajemo u saobraćaju.

(Mondo)