Društvo

Vide se ostaci nekadašnjih objekata: Bilećko jezero presušilo, isplivale slike iz prošlosti (FOTO/VIDEO)

Autor Dušan Volaš

Po drugi put u posljednjih pet godina usljed velike suše voda se znatno povukla iz Bilećkog jezera usled čega su isplivale tajne najveće vještačke akumulacije na Balkanu.

Izvor: Screenshot

Prije više od pola vijeka voda je potopila pet bilećkih sela zbog izgradnje brane Grančarevo, a ovih dana ponovo su na površini uspomene na potopljena sela koja su bila smještena u dolini rijeke Trebišnjice.

Isplivavaju kuće, kolibe, čatrnje, ograde, sve ono što su vijekovima sticali vrijedni domaćini u selima Panik, Orah, Čepelica, Zadublje i Miruše. Zajedno sa selima, voda je potopila i spomenike prošlosti: groblja, puteve i crkve. Među njima je i manastir Kosijerevo, kao i mnogi kulturno-istorijski spomenici.

Ta 1967. godine bila je istorijska za Hercegovinu kada je napravljena brana Grančarevo u sistemu "Hidrolektrana na Trebišnjici", preduzeća koje je stub razvoja tog dijela Srpske.

Ipak, ove godine hidrologija im ne ide naruku pa je usljed suše obustavljena proizvodnja električne energije.

"Riječ je o izrazito sušnoj godini, koju će HET prebroditi i poslovati pozitivno na kraju godine. Suša je tolika da su padavine u slivnom sistemu HET-a u ovoj godini iznosile oko 40 odsto od višegodišnjeg prosjeka", naveli su u HET-u.

A sela u tom dijelu Hercegovine sve do izgradnje brane brojala su oko 1.200 stanovnika koji su ostali bez svojih domova i koji su se u najvećem broju odselili u Bileću i Trebinje.

Oni koji su tada bili maloljetni, a danas ljudi u poznim godinama, sada kada su ponovo isplivale slike iz prošlosti prisjećaju su nekadašnjeg života. Svoj kraj opisiju kao najplodniji u tom dijelu Hercegovine s obzirom na to da su im imanja bila uz rijeku Trebišnjicu, ali ističu da su pre pola vijeka po tamošnjim njivama, livadama i poljanama gospodarila krda krava i stada ovaca.

Koliko se povuklo jezero najbolje pokazuje prizor, da se do jedinog ostrva i crkve na njemu sada dolazi pješice. Ovakve slike bile su i 2017. godine.

Bilećko jezero je najveća akumulacija na Balkanu pa ga svi zovu "hercegovačko more".

Umjesto njiva i stoke danas tu plivaju somovi kapitalci i ostale vrste riba. Riblje bogatstvo mu je nemerljivo pa tu dolaze ribolovci iz cijelog svijeta.