POČELI OBJAVLJIVATI PODATKE

Grad Banjaluka: "Kratkotrajno ZAGAĐENJE ne predstavlja značajnu OPASNOST za zdravlje ljudi"

Autor Dragana Božić

Nakon što smo objavili da je Banjaluka jutros bila najzagađeniji grad u BiH, ali i da zvaničnih podataka nema na sajtu Grada, iz Gradske uprave tvrde da će od danas ove podatke objavljivati.

Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Prema podacima stranice "Zrak eko-akcija", jutros je Banjaluka bila najzagađeniji grad u BiH sa indeksom kvaliteta vazduha 182, koji je okarakterisan kao nezdrav, a iako su Banjalučani danima negodovali na društvenim mrežama zbog zagađenja koje je vidljivo, zvaničnih informacija o kvalitetu vazduha na sajtu Grada nije bilo posljednja dva mjeseca.

Na pitanja Monda zašto se ovi podaci ne objavljuju, u Gradskoj upravi kažu da je Odjeljenje za komunalne poslove sada odlučilo da objavljuje podatke o kvalitetu vazduha na zvaničnoj internet stranici Grada Banjaluke, a da će podaci biti preuzeti od Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske koji kvalitet vazduha mjere na samo jednoj stanici, u Lazarevu.

"U toku proljetnih i ljetnih mjeseci vazduh je uvijek prve kategorije kvaliteta. Početkom hladnijih dana i sezone grijanja, veliki broj individualnih ložišta emituje u vazduh zagađivače"

Navode da je vazduh u Banjaluci prve kategorije, te da kratkotrajna zagađenja PM česticama ne predstavljaju značajnu opasnost po zdravlje ljudi. Danas su objavili podatke za jučerašnji dan 25. decembar, sa mjerne stanice u Lazarevu koja upravo pokazuje da je nivo zagađenja ovim česticama 179, što je skoro četiri puta više od dozvoljenih 50.

"Trenutni kvalitet odgovara prvoj kategoriji kvaliteta za sve polutante izuzev za lebdeće čestice PM 2,5 i PM10, koje su direktan produkt sagorijevanja i što je i očekivano za ovo doba godine", naveli su iz ovog odjeljenja.

Zadnjih godina, kako su istakli – poboljšan je kvalitet vazduha.

“U prethodnom periodu najviše su bile koncentracije sumpor-dioksida, što je značajno uticalo na kvalitet vazduha u gradu. Uvođenjem u rad nove gradske toplane na biomasu i znatno smanjene upotrebe mazuta kao energenta, znatno je smanjena koncentracija i sumpor-dioksida, tako da već izvjesno vrijeme nemamo prekoračenja graničnih vrijednosti za ovaj polutant”, naveli su iz ovog odjeljenja.

Najveće zagađenje u januaru

Kako pojašnjavaju, kvalitet vazduha iz godine u godinu neznatno varira i zavisi od emisija u vazduhu, ali i klimatskih parametara koji u datom vremenskom periodu prevladavaju.

"Apelujemo na građane, da koriste enregente čijim sagorijevanjem emitujemo manje štetnih zagađivača u vazduh (drvo, pelet i sl.), a ukoliko su u mogućnosti izbjegavati ugalj, lož ulje, naftu i slično"

"Generalno, u toku proljetnih i ljetnih mjeseci vazduh je uvijek prve kategorije kvaliteta. Početkom hladnijih dana i sezone grijanja, veliki broj individualnih ložišta emituje u vazduh zagađivače, čija se koncentracija s obzirom na klimatske parametre (vazdušni pritisak, temperatura, brzina i smijer vjetra) mijenja. Najveće zagađenje se dostiže obično u januaru, gdje koncentracije pojedinih zagađivača spadaju u drugu kategoriju kvaliteta vazduha, ali tolerantne vrijednosti nisu prekoračene. Ukoliko je vazdušni pritisak visok i nema vjetra, dolazi do nemogućnosti kretanja vazdušnih masa, samim tim i do većeg zagađenja”, kazali su iz Odjeljenja.

U zimskom periodu, kako navode, dolazi do kratkotrajnih povećanja zagađujućih materija, ali kratkoročno zagađenje vazduha lebdećim česticama, uobičajeno za ovo doba godine, ne predstavlja značajnu opasnost za zdravlje ljudi.

"Ipak, u cilju smanjenja rizika za zdravlje, osjetljive grupe građana trebaju prilagoditi svoje dnevne aktivnosti trenutnom stanju kvalitete vazduha u skladu sa zdravstvenim preporukama. Apelujemo na građane, da koriste enregente čijim sagorijevanjem emitujemo manje štetnih zagađivača u vazduh (drvo, pelet i sl.), a ukoliko su u mogućnosti izbjegavati ugalj, lož ulje, naftu i slično", istakli su iz resornog odjeljenja.

Na kraju podsjećaju da Grad kontinuirano sprovodi mjere za smanjenje emisije zagađenja i poboljšanja kvaliteta vazduha, a prema utvrđenim ciljevima Strategije razvoja grada, Lokalnim ekološkim akcionim planom i Akcionim planom "Zeleni grad".

(Mondo)