Banjalučke vlasti pripremile su Nacrt strategije razvoja grada u desetogodišnjem periodu, dokumenta koji bi trebao da utvrdi ključne pravce razvoja Banjaluke do 2027. godine.
Ovaj dokument naći će se na predstojećoj gradskoj skupštini, a sadrži mnoge zanimljive planove, projekte i mjere definisane kroz četiri cilja.
- To su grad sa povoljnim poslovnim okruženjem u koji dolaze investicije, razvijaju se poslovne zone, turizam i druge privredne grane. Zatim, kao "zeleni grad" koji rješava svoje probleme u vodovodu, kanalizaciji, zelenilu, saobraćaju i drugoj komunalnoj infrastrukturi. Treći cilj je razvoj koncepta "pametnog grada" koji prati moderne trendove u uslugama i administraciji, a četvrti grad kulture, sporta i mladih – naglasio je nedavno gradonačelnik Igor Radojičić.
Uvidom u ovaj dokument ističe se da je među ekonomskim ciljevima planirano da do 2022. godine u Banjaluku bude privučeno 20 odsto više vrijednosti investicija, a da se za isti procenat poveća i izvoz. Zatim, da se broj zaposlenih poveća za oko 15 odsto, a skoro za trećinu poveća organska plastenička proizvodnja.
Banja Luka dobila Strategiju razvoja kulture
Kada je u pitanju razvoj turizma, jedan od strateških ciljeva je da se u prvom, petogodišnjem periodu, broj ležajeva u privatnom i hotelskom smještaju poveća za 25 odsto.
Za svaki od strateških ciljeva definisani su i konkretni projekti, pa kada je u pitanju unapređenje turizma, ovaj korak prate i adekvatni planovi za unapređenje turističke infrastrukture. Među njima su – izgradnja i unapređenje zdravstveno-turističkog centra "Srpske toplice", unapređenje turističko-rekreativne ponude na Manjači, kao i na Banj brdu, zatim izgradnja multifunkcionalne dvorane, infrastrukture za cikloturizam, izgradnja pristaništa za dajak, parka ljubavi "Safikada" i drugo.
- U okviru sektora društvenog razvoja, težiće se ravnomjernom razvoju gradskih, prigradskih i ruralnih područja, putem adekvatnog urbanističkog planiranja, razvoja infrastrukture i dostupnosti kvalitetnih usluga i sadržaja za sve stanovnike grada Banjaluke – istaknuto je u dokumentu.
Šta su prijetnje, a šta šanse za razvoj Banjaluke
Što se tiče društvenog razvoja grada, posebno se ističe opredijeljenost ka digitalizaciji i uvođenju rješenja po konceptu "smart city". Banjalučke gradske vlasti planiraju do kraja 2022. godine digitalizovati najmanje 30 odsto usluga za građane i privatni sektor.
Neki od najzinimljivijih tzv. "pametnih rješenja" za građane su uspostavljanje "kulturnog zida" - veb platforme sa detaljnim informacijama o svim događajima, programima i projektima koji se odvijaju na teritoriji grada, zatim izgradnja stajališta za javni prevoz putnika sa displejima, elektronski sistem za izdavanje i naplatu autobuskih karata i drugo.
Nadalje, u oblasti obrazovanja, očekuju se da do 2022. godine preko 50 odsto djece predškolskog uzrasta u Banjaluci bude obuhvaćeno programima predškolskog vaspitanja i obrazovanja, ali i da prosječna ocjena uspješnosti učenika osnovnih i srednjih škola bude viša za 10 odsto u odnosu na 2017. godinu.
Što se tiče ciljeva iz oblasti sporta, očekuje se da se u petogodišnjem periodu broj osvojenih medalja na domaćim i međunarodnim takmičenjima poveća za 15 odsto.
- Ukupna planirana sredstva za realizaciju sektorskih ciljeva za period od 2018. do 2020. godine iznose 196.974.382 KM. Najveći broj projekata i mjera planiranih u prvom trogodišnjem periodu, pripada društvenom sektoru. Za implementaciju ukupno 207 projekata i mjera u okviru sva tri sektora, biće izdvojeno 103.998.920 KM, dok će se sredstva u visini od 92.975.362 KM tražiti iz eksternih izvora, uglavnom sa republičkog nivoa, raznih donatora, kao i iz privatnih izvora – zaključeno je u strageiji.