• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Objavljene fotografije misterioznog plemena: Niko ne zna kako žive, šta rade i u šta vjeruju

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Fotografije plemena iz amazonskih prašuma obišle su svijet.

 Izolovano amazonsko pleme Masaki Izvor: Sergi Reboredo / VWPics / Universal images group / Profimedia

Uprkos surovoj snazi amazonske prašume i neumoljivom pritisku poljoprivrednika, drvosječa i trgovaca drogom, malo izolovano pleme uspjelo je da se izbori sa svim pritiscima, uveća svoj broj i da godinama uspješno izbjegava kontakt sa svijetom van svoje zajednice.

Njihove nedavno objavljene fotografije obilaze svijet, ali niko zapravo ne zna kako oni sami sebe nazivaju, kako komuniciraju, organizuju svoj život ili u šta vjeruju.

Misteriozno pleme istraživači su nazvali Masako, prema rijeci koja teče pored njihovog staništa, a brazilska Nacionalna fondacija za starosjedilačke narode (Funai), koja decenijama radi na zaštiti teritorije, tvrdi da se od ranih 1990-ih njihov broj barem udvostručio, kao i da ih je sada između 200 i 250.

Istraživači su postavili kamere na mjesto gdje pripadnici plemena nekad ostavljaju metalni alat kojim svojim "neprijateljima" signaliziraju da ih se klone, a otkrili su i da su ovi nagi muškarci vešti lovci, s lukovima dugim i do tri metra. Pleme živi nomadski i seli se širom prašume. Međutim, i dalje nikome nije jasno ko su oni zapravo.

U plemenu ih ima sve više

Nove fotografije, kaže Altair Algajer, vladin agent koji je s organizacijom Funai proveo više od tri decenije štiteći teritoriju plemena Masaka, otkrile su sličnost s narodom Sirionó, koji živi na suprotnoj obali reke Guapore, u Boliviji. Ipak, mnogo je toga još uvijek misterija, piše Gardijan.

Uprkos demografskoj katastrofi koja je zadesila domorodačka stanovništva uzrokovanoj vijekovima neautohtone okupacije i uništavanja životne sredine, porast stanovništva među izolovanim narodima je trend širom Amazonije. Naučni časopis Nature je 2023. godine otkrio rastuću populaciju duž brazilskih granica sa Peruom i Venecuelom, a satelitski snimci su pokazali sve više obrađenih parcela i više stanova.

Druga takva nomadska zajednica poznata je i kao Pardo River Kavahiva, a za Funai je nadgleda Jair Candor u brazilskoj državi Mato Groso.

"Procjenjujemo da ih danas ima 35 do 40, a kad sam počeo da radim 1999. godine, bilo ih je oko 20", rekao je Candor.

Inače, nakon decenije vladinog rukovodstva koje je ubijalo više od 90% domorodaca sa kojima je dolazilo u kontakt, uglavnom prenošenjem bolesti, Brazil je 1987. uveo inovativnu javnu politiku nekontakta sa plemenima, a Peru, Kolumbija , Ekvador i Bolivija su takođe usvojili sličnu politiku.

(Jutarnji list/Mondo)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE