Misionar Džon Alen Čau, iz Amerike, bio je odlučan da narodu Sentinela, koji je poznat po tome da odbacuje strance, kaže o svojim vjerskim uvjerenjima i prenese im poruku hrišćanstva.
Džon Alen Čau je krenuo na putovanje u pokušaju da svoju poruku prenese udaljenom plemenu - ali odluka se pokazala fatalnom. Američki misionar je bio odlučan da podijeli svoje vjerovanje u Isusa i preobrati Sentinelce u hrišćanstvo. Džon je 16. novembra 2018. otišao tamo gdje pleme živi, na ostrvo Sjeverni Sentinel u Indijskom okeanu.
Prije svoje misije, napisao je pismo svojoj porodici u kojem je objasnio svoje motive i zamolio ih za oproštaj u slučaju njegove smrti. Želio je da grupi koja nije u kontaktu, koja snažno odbija svaki kontakt sa strancima, kaže o Isusu nakon što je u školi čuo za to pleme.
Five years ago, give or take a day, John Allen Chau went aboard North Sentinel Island and was promptly murdered by the Islanders, becoming a gospel hero.pic.twitter.com/rZdXty52gm
— Protestia (@Protestia)November 20, 2023
Dok se nadao da će biti dočekan kao prijatelj, grupa ga je odmah ubila kada je u kanuu stigao na obalu. Hiljadama godina, Sentinelci su preživjeli na sopstvenom ostrvu, otprilike veličine Menhetna, bez kontakta sa spoljnim svijetom.
Napadaju svakoga ko im se približi kući iz straha da ih ne zbrišu bolesti poput gripa, na koji Sentinelci nemaju imunitet. U nekim izvještajima se navodi da je pleme praktikovalo kanibalizam, ali je to navodno naraslo kao rezultat nesporazuma sa susjednim plemenom Onge, koje je sjeklo i spaljivalo meso svojih pokojnika kako bi spriječilo da ih zli duhovi pojedu.
Uprkos njihovom ozloglašenom neprijateljstvu, Džon je nastavio sa svojom ekspedicijom, ali je posljednji put viđen živ kada ga je ribar kojeg je unajmio ostavio u nezaštićenim vodama. Njegovoj smrti nije bilo svjedoka, ali je ribar tvrdio da je vidio "mrtvu osobu koja je sahranjena na obali" koja je izgledala kao Džon kada su se vratili po njega nekoliko dana kasnije. Vjeruje se da su ga ubili strelama.
The narrative of John Allen Chau is a somber and contentious one.
— Oddest History (@OddestHistory_)December 11, 2023
Chau, an American missionary, sought to establish contact with the Sentinelese people on North Sentinel Island in November 2018.
Motivated by his deep Christian faith, Chau aimed to introduce Christianity to the…pic.twitter.com/BopmJY5ztm
Misionar je ostavio svoj dnevnik ribarima, sa bilješkom za svoje najmilije. Izjavio je svoj motiv da „uspostavi carstvo Isusovo na ostrvu“. Zamolio ih je da "ne krive domoroce ako pogine".
"Možda mislite da sam lud u svemu ovome, ali mislim da je vrijedno toga da otkrijem Isusa ovim ljudima“, počeo je on. "Molim vas, nemojte se ljutiti na njih ili na Boga ako me ubiju. Radije, molim vas, živite svoje živote u poslušnosti onome na šta vas je pozvao i vidjećemo se ponovo kada prođete kroz veo. Ovo nije besmislena stvar. – vječni životi ovog plemena su blizu i jedva čekam da ih vidim oko prestola Božijeg kako se klanjaju na svom jeziku kako stoji u Otkrivenju 7:9-10."
U završnoj napomeni, dodao je: "Volim vas sve i molim se da niko od vas ne voli ništa na ovom svijetu više od Isusa Hrista. Nakon njegove smrti, njegova porodica je dala izjavu koja mu je ispunila posljednju želju za oproštenjem.
Rekli su: "Nedavno smo saznali iz nepotvrđenog izveštaja da je Džon Alen Čau ubijen u Indiji dok je dopirao do pripadnika Sentinelskog plemena na Andamanskim ostrvima. On je volio Boga, život, pomažući onima kojima je potrebna i nije imao ništa osim ljubavi prema narod Sentinela".
"Opraštamo onima koji su navodno odgovorni za njegovu smrt. Takođe tražimo oslobađanje onih prijatelja koje je imao na Andamanskim ostrvima."
On Day of the Christian Martyr, we remember the life of John Chau, who spent years in preparation and ultimately gave his life to bring the love of Jesus to the Sentinelese people.pic.twitter.com/6wDCw9sScP
— Voice of the Martyrs (@VOM_USA)June 30, 2022
Stiven Kori, direktor Survival International - organizacije koja radi u partnerstvu sa plemenima, tvrdi da je Džonova smrt mogla da se spriječi. Kori je rekao: "Nikada nije trebalo dozvoliti da se ova tragedija dogodi. Indijske vlasti su trebale da nametnu zaštitu Sentinelaca i njihovog ostrva radi bezbjednosti i plemena i autsajdera", javlja britanski "Mirror".
"Umjesto toga, prije nekoliko mjeseci vlasti su ukinule jedno od ograničenja koje je štitilo ostrvo plemena Sentinela od stranih turista, što je poslalo potpuno pogrešnu poruku, a možda i doprinijelo ovom strašnom događaju. Nije nemoguće da su Sentinelci upravo zaraženi smrtonosnim patogenima na koje nemaju imunitet, sa potencijalom da zbrišu cijelo pleme. Sentinelci su iznova i iznova pokazali da žele da budu ostavljeni na miru, a njihove želje treba da se poštuje. Britanska kolonijalna okupacija Andamanskih ostrva desetkovala je plemena koja su tamo živjela, zbrisavši hiljade ljudi iz plemena, a samo djelić prvobitne populacije je preživjelo. Tako da je strah Sentinelaca od autsajdera veoma razumljiv".
"Nekontaktirana plemena moraju imati svoje zemlje na odgovarajući način zaštićene. Oni su najugroženiji narodi na planeti. Cijela populacija je uništena nasiljem od strane autsajdera koji kradu njihovu zemlju i resurse, kao i bolestima poput gripa i malih boginja na koji nisu imuni".
"Plemena poput Sentinelaca suočavaju se sa katastrofom osim ako njihova zemlja nije zaštićena. Nadam se da će ova tragedija djelovati kao poziv na buđenje indijskim vlastima da spriječe još jednu katastrofu i na odgovarajući način zaštite zemlje i Sentinelaca i drugih Andamanskih plemena od daljih osvajača ."
BONUS VIDEO: Amazonsko pleme
(MONDO)