Društvo

Obilježena 81. godišnjica Bitke na Kozari: Epopeja stradanja, muke i patnje, ali i ponosa (FOTO)

Autor Dragana Božić

To što smo preživjeli dokaz je da smo pobijedili i sa Kozare ponovo širimo istinu i još jedan zavjet Srpskoj i Srbiji i našoj slobodi. Bitka na Kozari je epopeja stradanja, muke i patnje, ali i ponosa, poručeno je sa obilježavanja 81. godine od Bitke na Kozari.

Izvor: Srna

Kod spomen-krsta odata na Mrakovici odata je počast žrtvama i zapaljene su svijeće.

Obilježavanju ovog značajnoj istorijskog događaja prisustvovali su predstavnici institucija Republike Srpske i Srbije, lokalnih zajednica koje gravitiraju planini Kozari, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, SUBNOR-a Republike Srpske i Srbije, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i političkih partija.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik položio je danas vijenac na memorijalni zid spomenika na Mrakovici.

"Dolazimo ovdje na Kozaru svake godine da poručimo istinu koja je godinama ista i da pošaljemo poruku da smo se zavjetovali našim državama Republici Srpskoj i Srbiji koje su uvijek bile jedina vodilja borcima", rekao je Dodik na obilježavanju.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je da 81. godinu nakon Bitke na Kozari Srbi biju iste bitke za slobodu, spas srpskog naroda i Republike Srpske.

Egić je naglasio da rukovodstvo Republike Srpske nikada nije spomenulo rat, te da se u borbi za očuvanje Republike Srpske bore na politički način, mirnim sredstvima ne napadajući nikoga, samo braneći svoje.

"Sa ovog slobodarskog mjesta poručujem svima nama da je jedino ono što u miru moramo da radimo je da se borimo za Republiku Srpsku", rekao je Egić.

Predsjednik SUBNOR-a Republike Srpske Slobodan Šobić rekao je da je fašistički agresor poveo veliku ofanzivu na nezaštićeni narod, tvoreći obruč oko čitave planine, što je imalo zastrašujuće posljedice.

"Plan agresora u praksi ima još zastrašujuće posljedice. Oni koji su preživjeli ofanzivu nisu preživjeli logore. Vaše prisustvo govori o značaju i poštovanju žrtava u Golgoti kozaračke epopeje i onome što Kozara znači", rekao je Šobić obraćajući se prisutnima na Mrakovici.

On je rekao da nakon pada i faktičkog nestajanja Kraljevine Jugoslavije, poput domino efekta kao kod mnogih evropskih zemalja, nacističko-fašistički okupator uspostavlja vještačke i privremene i administrativne tvorevine, poput Nezavisne Države Hrvatske /NDH/ čija je jedina funkcija bila očuvanje agresorskih i nacističkih ciljeva.

"Sticajem okolnosti, Kozara i Potkozarje bili su naseljeni potomcima krajiških graničara kojima je istorijska uloga bila da zaštite narod i državu. Znajući to, neprijatelj je namjeravao da osvoji svoja dva cilja - da zaštiti NDH, ostavi nezaštićenu nejač i da podrži NDH, te da Srbe, radno sposobne muškarce - Kozarčane, sprovede u radne logore nacističke Njemačke", rekao je Šobić.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Mile Karanović poručio je na Mrakovici da Srbi, posebno danas kada trpe brojne pritiske, nemaju pravo da se ne prisjete koliku su žrtvu prinijeli na oltar srpstva i otadžbine i koliko se mora čuvati svoja srpska zemlja.

"Mi danas trpimo posledice i razne pritiske i oko Kosova i Metohije, pa i raznih nepriznatih visokih i niskih predstavnika i izaslanika, demokratske Evrope koja, gle bruke i sramote pokušava da nas nauči demokratiji", rekao je Karanović na obilježavanju 81 godine od Bitke na Kozari.

Prema njegovim riječima, Srbi danas svoj spas mogu da vide samo u činjenici da uspjevaju baš u onom što su preci htjeli, a to je da stvaraju slobodnu i suverenu državu koja je u stanju da se stara, bori, čuva i zaštiti svoje nacionalne interese.

"Neka današnji događaj bude podsetnik na našu zajedničku prošlost, ali i na našu zajedničku budućnost. Kao prijatelji, partneri, saveznici nastavićemo da jačamo naše veze i solidarnost kako bi nastavili da gradimo stabilna i prosperitetna društva za naše građane", rekao je Karanović.

Vijence i cvijeće položili su predstavnici vlada Srpske i Srbije, Narodne skupštine Republike Srpske, Srpske u institucijama BiH, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, opština i gradova Potkozarja, organizacija proisteklih iz Drugog svjetskog rata i Odbrambeno-otadžbinskog rata, te političkih partija.

Simbol stradanja

Na memorijalnom zidu spomen kompleksa na Mrakovici upisana su imena 9.921 poginulog borca u borbama na ovom području u toku Drugog svjetskog rata. Obilježavanje 81 godine od Bitke na Kozari zajednički organizuju odbori za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova vlada Republike Srpske i Srbije.

Bitka na Kozari je simbol stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša, tokom koje je ubijeno oko 40.000 civila, a 68.000 je odvedeno u logore, među kojima više od 23.000 djece.

(Srna)