"Dvije godine propadanja"

Mještani Donjih Kola pred banjalučkom Gradskom upravom, a gradonačelnik u njihovom selu (FOTO, VIDEO)

Autor Vesna Kerkez

Mještani Donjih Kola okupili su se danas u podne ispred Gradske uprave Banjaluka kako bi izrazili nezadovoljstvo stanjem u ovoj mjesnoj zajednici.

Izvor: Slaven Petković, mondo.ba

Okupljeni nose transparente s likom gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, na kojima piše "Dvije godine propadanja".

Kako je rekao predsjednik savjeta MZ Donja Kola Srđan Ćutković stanje u ovoj seoskoj zajednici je jako loše uprkos obećanjima gradonačelnika.

"Mi smo na samo 5 kilometara od grada, a nemamo osnovne uslove i infrastrukturu. Žalosno je što moramo ovdje dolaziti kako bi ostvarili svoja prava. Rezervoar za vodu je napravljen ali ne znamo da li će bazen raditi samo po kišnom vremenu ili će raditi za stalno", rekao je Srđan Ćutković i dodao da su putevi u katastrofalnom stanju.

Protestima su se pridružili i predstavnici drugih mjesnih zajednica naglasivši da je grad zapušten, te da se "gradonačelnik bavi rijalitijem, a ne vođenjem grada", a neki su i podržali predsjednika Skupštine Grada Banjaluka Ljubu Ninkovića koji je takođe bio prisutan na današnjiem protestu.

Predsjednici nekoliko mjesnih zajednica pokušali su ući u Gradsku upravu kako bi ostavili zahtjeve, ali su naišli na zaključana vrata.

Novinarima se obratio i Igor Vidović, član Savjeta Mjesne zajednice Lazarevo koji je nezadovoljan brojnim projektima u ovom naselju.

"Most preko Široke se pravi osam mjeseci, pješački most u Trapistima je propao i danas je zatvoren jer nije bezbjedan. Turisti nam u grad dolaze autobusim i vozom, a stanje na glavnim stanicama je zaraslo kao džungla", rekao je Vidović i upitao Gradske vlasti kada će prestati sa "lakrdijama".

U isto vrijeme gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravio je u Donjim Kolima gdje je obišao novoizgrađeni vodovodni sistem kojim su, kako tvrdi, svi mještani Donjih Kola dobili vodu.

"Od danas zvanično Donja Kola više nikada neće pitati za vodu i cisterne, imaće je u svako doba godine. Neće više biti problema. Takođe, na ovom nećemo stati. Imamo još manje ogranke u zaseocima do kojih ćemo doći", kazao je gradonačelnik.

U okviru projekta vrijednog 1,2 miliona KM, prema njegovim riječima, izgrađen je novi rezervoar zapremine 300 kubnih metara, te dovodni i odvodni cjevovodi dužine preko dva kilometra, a u Bukvaleku je rekonstruisana i proširena mreža u dužini od pet kilometara.

Izvor: Grad Banjaluka/Aleksandar Čavić

"Nažalost, bilo je i određenih političkih opstrukcija, jer su pojedini nesavjesni pojedinci u zadnjih desetak dana kada smo pustili sistem u funkciju otvarali hidrante kako bi pao sistem. Zato su zadnjih dana naše službe dežurale na hidrantima i rezervoarima kako se o ne bi dešavalo i u tom periodu je bilo vode", kazao je gradonačelnik.

Kako je istakao, u istoriji Donjih Kola najviše je uloženo.

"Radimo i put prema Donjim Kolima od Srpskih Toplica i ove godine nastavljamo. Naredne sedmice počinje i sanacija određenih putnih pravaca i sanacija udarnih rupa na tom području", kazao je gradonačelnik.

Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za komunalne poslove, Boriša Mandić kazao je da je ovo bio veoma zahtjevan projekat, kako inženjerski, tako i izvođački i projektanski jer je imao u projektnom zadatku da poveže dva rezervoara – jedan na višoj koti u Rekavicima i drugi na nižoj zoni u Bukvaleku.

"Sasvim sigurno riješili smo problem mještana Donjih Kola. Sistem je pušten u funkciju prije desetak dana i u tom periodu svi su imali uredno vodu", kazao je Mandić.

Dodao je da mještani sada mogu podnositi zahtjeve za priključenje, odnosno prepriključenje na dijelu gdje je rekonstruisana postojeća mreža.

(MONDO)