Društvo

Projekat "Klekovača": Sud poništio studiju za projekat izgradnje planinskog turističkog sela

Autor Dušan Volaš

Okružni sud u Banjaluci poništio je rješenje Ministarstva prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske kojim je bila odobrena Studija uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje urbane zone "Planinsko selo" na Klekovači.

Izvor: MONDO

Rješenje je poništeno po tužbi Centra za životnu sredinu, nakon što su ukazali na brojna pitanja.

"Ideja o turističkom kompleksu na planini Klekovači datira već toliko dugo da polako postaje legenda. Pri tome nema opravdanih razloga za izgradnju kompleksa takvih karakteristika i tolikih kapaciteta, naročito jer se u blizini Klekovače nalaze druge planine čije nadmorske visine i potencijali zimskog turizma prelaze ono što Klekovača može da ponudi. Uostalom, njen turistički potencijal i ne leži u masovnomzimskom turizmu kakav se praktikuje na obližnjem Kupresu ili Vlašiću. Područje planine Klekovače planirano je Izmjenama i dopunama važećeg Prostornog plana Republike Srpske da bude zaštićeno područje u kategoriji park prirode i na tome treba da se insistira. Tu se nalazi i prašuma Lom, koja čini veliko prirodno bogatstvo za biodiverzitet Republike Srpske, i to je turistički i prirodni potencijal o kome treba da govorimo", istakla je Sonja Kosanović, pravnica Centra za životnu sredinu.

Kako navode, ovakkvog je stava i Okružni sud u Banjaluci koji je presudio u korist Centra za životnu sredinu, uvažavajući tužbene navode da Studijom uticaja nisu dati odgovori na ključna pitanja poput načina zaštite staništa risa koji je strogo zaštićena vrsta, načina vodosnabdijevanja bez štete po lokalno stanovništvo, rješavanja pitanja zaštite od požara i kapaciteta za gašenje požara i druga bitna pitanja.

Iz Centra za životnu sredinu ističu da ključni problem leži u opasnosti od nepostojanja pravnog osnova za bilo kakve radove na realizaciji ovog projekta.

"Glavni problem na koji treba obratiti pažnju je sam Ugovor o koncesiji koji je zaključen 2013. godine, i u kojem su određeni rokovi za izgradnju i puštanje u rad objekata. Ovi rokovi se mogu pod određenim okolnostima i produžiti, ali ukoliko radovi nisu završeni i objekti nisu pušteni u rad u datom roku, Ugovor se, prema članu 12. stav 1, raskida na štetu koncesionara. Dakle, budući da nije zaključen aneks Ugovora o koncesiji, trenutno potencijalno imamo situaciju u kojoj Ugovor o koncesiji više uopšte nije na snazi. Posljedica toga je da su sve dalje radnje, pa tako i izrada Studije uticaja na životnu sredinu i donošenje rješenja od strane Ministarstva prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije, bez ikakvog pravnog osnova. Smatramo da bi Ministarstvo koje je u ime Vlade Republike Srpske potpisalo ovaj Ugovor o koncesiji trebalo da konstatuje raskid Ugovora, kako se u pitanje ne bi dovodila pravna izvjesnost i sigurnost, a naročito kako bi se moglo nesmetano ući u postupak zaštite ovog područja", ističe Sonja Kosanović.

Izvor: FotoOpština Drvar

Centar za životnu sredinu na kraju dodaju da će u narednom periodu nastaviti da zagovara zaštitu ovog područja kako bi se obezbijedio održivi turizam koji promoviše i štiti prirodne vrijednosti Republike Srpske.

"Smatramo da naša država ima prirodna bogatstva koja treba da sa ponosom pokaže i očuva, a ne da imitira inostrane turističke komplekse koji često osim hotelskih sadržaja i nemaju ništa drugo da ponude", zaključili su.

Projekat i javna rasprava

Javnu raspravu koja je održana prošle godine okarakterisale su dileme, zabrinutost i otvorena pitanja od strane nadležnih u opštini Petrovac, lokalnog stanovništva i Centra za životnu sredinu, a vezano za realizaciju navedenog projekta.

"Planinsko selo" obuhvata izgradnju hotela, kuća za odmor i dio je većeg projekta Turističkog centra "Klekovača" koji je planiran na ovoj planini, a koji podrazumijeva i izgradnju ski staza, gondole, golf terena, sadržaja za sportske aktivnosti, wellness i spa centra, parkova za djecu, adrenalinskog parka…

Projekat gradnja turističkog kompleksa na planini Klekovača (TC Klekovača) nije prekinut, pri kraju je proces prikupljanja dokumentacije, rečeno nam je 2022. godine u preduzeću "GB IMMO" kojem je dodijeljena koncesija za izgradnju i korištenje turističkog centra "Klekovača".

Izvor: GB IMMO

Prijedlog prostornog plana područja posebne namjene "Klekovača" usvojen je u Skupštini još 2017. godine, a prije dvije godine je usvojen zoning plan. Sam projekat predstavljen je već davne 2010. godine.

Iza ideje "TC Klekovača" osim ovog preduzeće nalazi se i firma ''Lom'', a obje su osnovali investitori iz Njemačke. Na sajtu se navodi da su partneri "Mahler Baubeteiligungs-und Verwaltungs GmbH" i ''Bruno invest grupa".

U prošlogodišnjem izvještaju Komisije za koncesije RS navodi se da koncesioni projekat nije otpočeo s realizacijom, "s obzirom da je oko sedam godina trajao postupak promjene namjene šumskog područja i izrada zoning plana posebnog područja Klekovača, što je preduslov za primopredaju zemljišta".

"GB IMMO" je u međuvremenu zahtijevao da se koncesioni ugovor dopuni s obavezom Republike Srpske da prethodno izgradi naponsku elektro mrežu do područja i regionalni put - priključak na put Banjaluka - Mlinište.

(Mondo)