U Banjaluci je danas obilježen Dan ulaska srpske vojske u taj grad 1918. godine.
Tim povodom u Hramu Hrista Spasitelja služen je parastos za nestale i poginule srpske borce u Prvom svjetskom ratu.
Parastosu su prisustvovali ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Svetozar Aleksov i direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.
Prisustvovali su i predsjedavajući Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Goran Rogić, predstavnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, kao i predsjednik Udruženja potomaka i poštovalaca oslobodilačkih ratova 1912-1918. godine Nebojša Kuštrinović.
Dan ulaska srpske vojske u Banjaluku 1918. godine obilježen je u organizaciji odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Republike Srpske i Srbije.
U sklopu obilježavanja ovog Dana održan je i "Marš slobode srpske vojske". Riječ o performansu u kojem su se glumci i statisti u originalnim uniformama srpske vojske sa tadašnjim zastavama kretali od Parka "Petar Kočić", preko Trga Krajine, Gospodskom ulicom do Skupštine grada i porte Hrama Hrista Spasitelja.
Marš su pratila folklorna društva i građani Banjaluke.
Nakon toga je ispred Hrama Hrista Spasitelja izveden je simboličan doček komandanta srpske vojske. U ovom performansu evociran je vatreni govor prote Nikola Kostić, nekadašnjeg predsjednika banjalučkog Narodnog vijeća, koji je 21. novembra 1918. poželio dobrodošlicu srpskoj vojsci, na čelu sa majorom Dragoljubom Bajalovićem.
Pogledajte...
Srpska vojska je nakon proboja Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine za samo 45 dana prešla više od 500 kilometara i 1. novembra oslobodila Beograd i cijelu Srbiju, a 21. novembra, na Aranđelovdan svečano ušla u Banjaluku.
Banjalučani su srpsku vojsku tada dočekali sa neopisivim oduševljenjem, a više o ovome velikom danu pročitajte OVDJE.
U Prvom svjetskom ratu poginulo je 1.300.000 Srba, odnosno 28 odsto srpske populacije, među kojima 53 odsto muškaraca dobi od 25 do 45 godina.