Društvo

Poruka vladike Grigorija iz Jasenovca: Pamtiti stradale, ali se čuvati aveti sopstvene mržnje

Izvor MONDO/Beta

Episkop Diseldorfa i Nemačke, Grigorije, poručio je danas na obilježavanju Svetih Novomučenika Jasenovačkih da je potrebno pamtiti ali ne i zlopamtiti, jer to čini nažao nama samima.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Pamtiti znači ne dozvoliti da se zločin ikada više ponovi, ali i da se moramo čuvati "zlokobne aveti zlopamćenja" koja znači mržnju i želju za osvetom, rekao je vladika.

On je naglasio da je ovaj pomen dobra prilika da se opomenemo i nečega što se kao zlokobna avet može uvući u nas, ukoliko nismo pažljivi i svjesni prave važnosti, dubine i smisla pamćenja.

LIČNA ŽRTVA I SPOMEN

"Ovdje među ovim mučenicima, leži jedno ime kojeg smo se u mojoj porodici svi morali sjećati. To ime je Neđo, a na rođenju ga je ponio jedan od petorice braće moga dede Ljuba. Neđo je, nažalost, postradao u Jasenovcu. I dok se imena preostale dedove braće u našoj familiji jedva prisjećamo, a ponekad ih čak i zaboravljamo, Neđovo ime svi pamtimo. To tumačim kao veliku milost i utjehu, koju nam Bog daruje preko mučenika, učeći nas da su oni zauvijek tu, da i dalje postoje i da ne umiru", rekao je vladika Grigorije.

"Ta zlokobna avet nije ništa drugo do samo zlopamćenje, jer druga strana pamćenja nije samo zaborav, već nešto mnogo gore i zlokobnije – zlopamćenje. A u čemu je to razlika između pamćenja i zlopamćenja? Pamtiti znači s ljubavlju se sjećati postradalih, pamtiti znači sačuvati imena mučenika od zaborava, pamtiti znači ne dozvoliti da se zločin ikada igdje više ponovi", naveo je vladika Grigorije, poslije liturgije u manastiru Svetog Jovana Krstitelja, u Jasenovcu.

Kako je napomenuo, "zlopamtiti, pak, znači gajiti mržnju u svom srcu prema ubicama žrtava, zlopamtiti znači željeti zlo krvnicima, uzvraćati im zlo zlošću, koja truje naše duše silnije od najljućeg otrova. Zlopamtiti, na koncu, znači žudjeti za osvetom i za tuđom smrću".

Koliko je važno pamćenje, istakao je vladika Grigorije, "osjetio je i umni arhitekta Bogdan Bogdanović, koji je na ovom žrtvenom polju, zasijanom onima koje nipošto ne smijemo zaboraviti, podigao spomenik u obliku cvijeta, kao simbola ljepote i života, cvijeta koji svoje latice simbolično otvara i ustremljuje ka svodu nebeskom nad sobom, ka Bogu i carstvu vječnosti".

"Zato u obliku kamenog jasenovačkog cvijeta, u njegovoj simbolici, jasno vidimo pobjedu života na smrću, i težnju ka budućnosti i životu vječnome", naglasio je vladika Grigorije.

Liturgiju je služilo više episkopa, a prisustvovali su predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac, počasni predsjednik Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić, predsjednik pokreta Oslobođenje Mlađan Đorđević, predstavnici lokalnih organa vlasti i građani.