Društvo

Međunarodni dan bijelog štapa: Loš položaj slijepih osoba u RS

Autor Anadolija

Oko 60 posto članova Saveza slijepih RS živi na ivici siromaštva

Izvor: Gorana Jakovljević / Anadolija

Položaj slijepih lica u Republici Srpskoj je loš, jer još nismo zadovoljni sa socijalno-ekonomskom situacijom naših članova s obzirom da oko 17 posto članstva Saveza slijepih RS živi ispod zone egzistencijalnog siromaštva, a blizu 60 posto na ivici zone siromaštva, izjavio je danas Branko Suzić, predsjednik Saveza slijepih RS.

Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa, 15. oktobra, danas je u Banjaluci kod Gradske organizacije slijepih održana konferencija za novinare na kojoj su predstavnici gradske organizacije i Saveza slijepih RS upozorili na težak položaj slijepih i slabovidih osoba.

"Godinama se zalažemo da se poboljša podrška i poboljšala se uvođenjem invalidnine za određen broj članova. Međutim, jedna grupa je ostala nepokrivena što bi se moralo hitno popraviti jer imamo osobe koje nisu razvrstane jer ako je invaliditet nastupio poslije osamnaeste godine života nemaju pravo na ličnu invalidninu", kazao je Suzić.

Istakao je da traže sastanak sa premijerom i predstavnicima Vlade RS-a kako bi pronašli rješenje za ovo i druga pitanja.

"Prije deset godina imali smo snažniju podršku Vlade RS-a nego što je to danas slučaj. Ne znam koji su razlozi, ali u svakom slučaju su neopravdani", rekao je Suzić, navodeći sa Savez slijepih RS čine 22 lokalne organizacije koje imaju 1.952 člana.

Miroslav Mandić, predsjednik Gradske organizacije slijepih Banjaluka, koja broji 280 članova rekao je da su povodom Međunarodnog dana bijelog štapa dodjelili jednokratnu novčanu pomoć za šest članova organizacije.

"Na skromniji način obilježavamo Svjetski dan bijelog štapa želeći na ovaj način da skrenemo pažnju društvu da smo tu i da nam treba podrška šire društvene zajednice, a u ovakvoj situaciji još i više", rekao je Mandić.

Izvor: Gorana Jakovljević / Anadolija

Prema njegovim riječima u subotu će u Domu za slijepa i slabovida lica održati međunarodni turnir u pikadu uz poštovanje svih epidemioloških mjera.

Govoreći o situaciji u Banjaluci rekao je da bi grad i ustanove u gradu mogle da budu više prilagođene slijepim i slabovidim licima i svim ostalim osobama sa invaliditetom. Naveo je da su potrebne aktilne staze, zvučni semafori, uklanjanje ahitektonskih barijera, kao i softveri u javnom prevozu kako bi slijepe osobe znale koja stanica dolazi i gdje treba da izađu.

Radomir Radanović, sekretar banjalučke Gradske organizacije slijepih, rekao je da u RS-u slijepa osoba u prvoj kategoriji dobije naknadu za tuđu njegu i pomoć 180 KM i ličnu invalidninu u iznosu od 135 KM.

"Podrška Vlade RS je oko 300 KM za najteže oblike sljepoće, za prvu kategoriju, dok je na primjer u Srbiji tuđa njega i pomoć 460 KM", rekao je Radanović i dodao da je veliki problem i zapošljavanje jer se osobe iz prve kategorije veoma teško zapošljavaju.

Mirko Klindo, jedan od članova Gradske organizacije slijepih Banjaluka, koji je danas dobio novčanu pomoć istakao je da je izuzetno ganut i zahvalan na ovom vidu podrške.