• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ljepota je u različitosti: Osobama sa invaliditetom pružiti jednaka prava

Autori mondo.ba Autori Dragana Božić

“Osoba sa invaliditetom je ravnopravan građanin kao i svaki drugi i ima ista prava. Treba da im se pruži jednaka prilika jer svi treba da budemo jednaki na ovoj planeti”, poruka je koja danas poslata sa okruglog stola “Osnaživanje porodice prihvatanjem invaliditeta".

 Osobe sa invaliditetom okrugli sto Puna inkluzija Izvor: MONDO/Dragana Božić

Okrugli sto o ovoj temi održan je danas u "Američkom kutku" u Banjaluci s ciljem podizanja svijesti šire javnosti o problemima kod nedovoljnog prihvatanja invaliditeta člana porodice, a podršku su dobili i od Ministarstva porodice, omladine i sporta.

Modeli invaliditeta, lijepo ponašanje samo su neke od tema današnjeg okruglog stola na kojem su predstavljeni i flajeri sa bontonom, odnosno pravilima lijepog ponašanja prema osobama sa invaliditetom.

Organizator ovog okruglog stola, Svjetlana Vukajlović iz Udruženja “Puna inkluzija” naglasila je važnost ispravnog prihvatanja invaliditeta u porodici kao siguran put ka osnaživanju porodice gdje je član porodice osoba sa invaliditetom.

Udruženje porodica i prijatelja osoba sa invaliditetom “Puna inkluzija” pozvalo je sve porodice osoba sa invaliditetom kao i njih same da se priključe ovom udruženju kako bi zajedničkim snagama došli do poboljšanja života osoba sa invaliditetom.

“Važno je prihvatanje modela invaliditeta na pravi način, ne postoji onaj uvriježeni koji kaže da je onaj medicinski model prihvatanja invaliditeta pa i sažaljenja neki koji se ustalio kod nas i vrijeme je da se pomaknemo od tog stava i kažemo da je osoba sa invaliditetom ravnopravni građanin kao i svaki drugi”, rekla je Vukajlovićeva.

Prema njenim riječima, dva goruća problema osoba sa invaliditetom su ostvarivanje prava na medicinska pomagala i personalna asistencija kao put ka samostalnom životu, iako ne treba zaboraviti ni ostale probleme sa kojima se suočavaju.

Psiholog Zoja Kovačević istakla je da je tema bontona jako značajna, jer veliki broj ljudi ne zna kako da se postavi u odnosu sa osobama sa invaliditetom.

“Većina ljudi je dobronamjerna u odnosu prema osobama sa invaliditetom, ali najčešće ne znaju kako bi se postavili u životnim situacijama prema njima i iz tog razloga se obično povlače ili odreaguju neadekvatno što dovodi do diskriminacije”, rekla je Kovačevićeva.

Navodi da je bitno osnažiti ljude da pruže ruku osobama sa invaliditetom, da budu otvoreni i da osobe sa invaliditetom uključe u svakodnevni život.

“Teško je napraviti velike sistemske promjene, ali svako od nas može na nekoj dnevnoj osnovi da obrati pažnju na svoje ponašanje i na taj način pripomogne da se u što većoj mjeri osobe sa invaliditetom uključe u svakodnevni život”, kaže Kovačevićeva.

Bitno je, kako je naglasila, o problemu terminologije pričati kako bi se ustalio pravilan način obraćanja i ophođenja prema osobama sa invaliditetom.

Izvor: MONDO/Dragana Božić

“Poenta, je da se ni nama ne bi dopalo da nas etiketiraju, jer pogrešnom terminlogijom, umjesto da u centar pažnje stavljate osobu sa svim njenim osobinama, vi se koncetrišete na jedan aspekt te osobe a to je invaliditet i na taj način izbrišete sve ono drugo što ta osoba ima”, istakla je Kovačevićeva.

Prema njenim riječima, kad se prema osobama sa invaliditetom od ranog djetinjstva društvo ophodi na taj način, oni prihvate stav da su oni invaliditet i ubijede je da ona može ništa, jer govore o njenim poteškoćama a ne o potencijalima. Promjena tog stava, tvrdi, promijeniće cjelokupno društvo.

“Od promjene stava prema osobama sa invaliditetom neće profitirati samo osobe sa invaliditetom već društvo u cjelini. Sva istraživanja pokazuju da kada osobe sa invaliditetom uključite u društvo ono se obogaćuje time što ste osposobili jednu čitavu kategoriju stanovnika da se brinu o sebi, da zarađuju, privređuju, plaćaju porez , umjesto da budu korisnici socijalnog programa. Time što osobe sa invaliditetom gledamo kao problem ne lišavamo samo njih da ostvare sebe, nego čitavo društvo ostaje osiromašeno za sve ono što je ta osoba mogla da pruži”, zaključila je Kovačevićeva.

/Preuzimanje teksta, vijesti, fotografija i video snimaka dozvoljeno uz vidljivo navođenje izvora i linka ka Mondo portalu/

Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE