Privatna okupljanja

Ombudsmen za ljudska prava za MONDO: Nepovredivost stana nije apsolutno pravo

Autor Brankica Spasenić

Institucija Ombudsmena za ljudska prava u BiH dala je drugačije viđenje prava na nepovredivost stana, oko kojeg se posljednjih dana vode burne polemike, a nakon odluke Republičkog štaba za vanredne situacije o zabrani privatnih okupljanja brojnijih od deset osoba.

Izvor: Vedran Ševčuk/MONDO

Institucija Ombudsmena za ljudska prava u BiH u komentaru za Mondo dala je drugačije viđenje prava na nepovredivost stana, oko kojeg se posljednjih dana vode burne polemike, a nakon odluke Republičkog štaba za vanredne situacije o zabrani privatnih okupljanja brojnijih 

Kao što smo ranije pisali, Republički štab je najavio da će poštovanje ove mjere na privatnim posjedima kontrolisati pripadnici komunalne i policije MUP-a Republike Srpske, te sankcionisati prekršioce u skladu sa Zakonom o javnom radu i miru i Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Prema mišljenju brojnih pravnika, koji su juče komentarisali ovu odluku za naš portal, ulazak u nečije privatne prostorije od strane policijskog službenika strogo je regulisan unutar krivičnog postupka, a nepovredivost stana je jedno od fundamentalnih prava i sloboda građana. Za pretresanje stana bila bi potrebna sudska naredba.

Međutim, iz kancelarije Ombudsmena za ljudska prava BiH objasnili su za Mondo da pravo na nepovredivost stana nije apsolutno pravo i član 8 Evropske konvencije o ljudskim pravima u dijelu koji se odnosi na pravo na dom i privatni život izričito navodi:

„Javne vlasti neće se miješati u vršenje ovog prava sem ako to nije u skladu sa zakonom i neophodno u demokratskom društvu u interesu nacionalne bezbjednosti, javne bezbjednosti ili ekonomske dobrobiti zemlje, radi sprečavanja nereda ili kriminala, zaštite zdravlja ili morala, ili radi zaštite prava i sloboda drugih.“

Podvlače i da, s obzirom da u Republici Srpskoj odredbe čl. 24 i 37 Ustava Republike Srpske regulišu navedenu materiju, kao i odredbe Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, iste imaju ustavno i zakonsko utemeljenje.

“Želimo podsjetiti da trenutno kao društvo moramo pokazati solidarnost i odgovornost u interesu dobrobiti svih, a posebno najranjivijih kategorija. Kako bi zakonom propisane mjere mogle potpuno zaživjeti, vlasti moraju imati mogućnost kontrole i sankcionisanja neodgovornih pojedinaca, u skladu sa članom 138 Zakona o zdravstvenoj zaštiti i člana 60 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti” - navode iz Ombudsmena za ljudska prava BiH.

Dodaju da, ipak, svaka osoba protiv kojeg bude eventualno pokrenut prekršajni postupak od strane policije ili nadležne inspekcije usljed nepridržavanja mjera, ima mogućnost da traži sudsko odlučivanje pred nadležnim osnovnim sudom.