Ministar spoljnih poslova Njemačke Hajko Mas izjavio je danas nakon sastanka sa ministricom inostranih poslova BiH, Biserom Turković, u Berlinu, da OHR treba i dalje da postoji u BiH.
"U razgovorima koje vodimo imamo podršku za Kristijana Šmita i vjerujem da tamo gdje nismo dobili saglasnost nije riječ o njegovoj ličnosti, nego je pitanje da li ta kancelarija treba da postoji. Na osnovu svega što smo danas čuli smatramo da je svrsishodno da OHR treba da postoji", rekao je Mas nakon sastanka sa ministrom inostranih poslova u Savjetu ministara Biserom Turković.
On je naveo da Njemačka kandidaturom Šmita hoće da kaže da žele da budu angažovani, prenosi N1.
Turkovićeva je rekla da je zahvalna Njemačkoj što je odlučila da ponudi kandidata.
"Ne postoji čovjek na kugli zemaljskoj o kojem postoji usaglašeno mišljenje, ali ono što je važno jeste da postoji potreba za visokim predstavnikom, određenim ciljevima, dinamikom i da znamo da je to vrijeme u kojem su planirani procesi ubrzavanja razvoja BiH", izjavila je Turkovićeva.
Dodik: Turkovićeva obmanula Masa
Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je Srni da je Bisera Turković u razgovoru sa njemačkim šefom diplomatije Hajkom Masom iznijela svoj ili partijski stav, a nikako stav BiH, te da bi želio da to zna i ministar Mas.
"Uz puno uvažavanje ministra inostranih poslova Hajka Masa i države NJemačke, moram da kažem da je on obmanut izjavom Bisere Turković, koja odlično zna da BiH nema konsenzus o budućnosti OHR", istakao je Dodik upitan da prokometariše sastanak Turkovićeve sa Masom na kojem je rekla da postoji potreba za visokim predstavnikom u BiH.
Dodik je pojasnio da dva od tri konstitutivna naroda ne žele da ta institucija nastavi sa funkcionisanjem i za ostanak protektorata su samo Bošnjaci koji za proteklih 26 godina nisu pokazali spremnost da pregovaraju sa Srbima i Hrvatima oslanjajući se upravo na OHR, koji je praktično svih ovih godina bio njihov advokat.
"Želio bih još jednom da istaknem da naše protivljenje nema nakakve veze sa ličnošću Kristijana Šmita, kojeg NJemačka vidi na tom mjestu, i koji sigurno ima ogroman politički potencijal. Mi jednostavno smatramo da nam ne treba visoki predstavnik, koji je godinama kočničar napretka u BiH. A ako jedna od pet strana potpisnica Aneksa 10 ne traži njegov dolazak, onda on nije ni moguć na legalan način", naglasio je Dodik.