Politika

Višković najavio sjednicu Vlade povodom afere kiseonik, a zatim i tužbe

Autor Vesna Kerkez

Premijer Republike Srpske Radovan Višković najavio je za sutra sjednicu Vlade o kiseoniku, te istakao da će, kada se dokaže da se u našim bolnicama koristi medicinski kiseonik, uslijediti krivične prijave zbog širenja panike među pacijentima i građanima.

Izvor: Srna

Višković je naveo da je priča o kiseoniku prešla u politiku, te da se u ovom slučaju može govoriti i o lobiranju pojedinaca, navodeći da jedna firma u cijeloj BiH ima dokumentaciju o kojoj se sada govori, a u pitanju je firma sa prostora Federacije BiH.

On je upitao šta bi se desilo da Republika Srpska zavisi od te firme, da li bi uopšte mogla dobiti kiseonik za svoje zdravstvene ustanove.

Možda će vas zanimati

"Prema mojim informacijama, ali imaćemo sutra na sjednici Vlade sigurno i više informacija, ta ista firma od nas kupuje taj kiseonik, onda ga prepakuje i samo pravno formalno ima dokument, a onda kaže da je to to", rekao je Višković novinarima u Tesliću.

Prvo šta će uraditi, istakao je, biće angažovanje nezavisne kuće koja će biti van prostora BiH, jer zbog vikenda nije moglo ranije, te po hitnom postupku tražiti da se urade analize kiseonika koji se koristi u Republici Srpskoj.

"Sa sigurnošću mogu da tvrdim da će te analize pokazati da je to kiseonik koji je čist 99,9 odsto ili već koliko treba da bude i da je to medicinski kiseonik, takav koji se koristi u svim zdravstvenim ustanovama ne samo u BiH već i u okruženju", naglasio je premijer Srpske.

Prema njegovim riječima, nakon što stigne sva potrebna dokumentacija koja će biti predočena javnosti, epilog će biti krivične prijave jer se unošenje panike među pacijente i građane ovdašnjim zakonima tretira kao krivično djelo.

"Neka pojedinci malo odgovaraju. Politika je nešto što treba da bude aktivnost koja se vodi odvojeno od uplitanja u živote, zdravlje ljudi", rekao je Višković i dodao da bi dizanje tenzija kod ljudi koji se bore za kiseonik može da bude i kobno, a to je nedopustivo.

Premijer Srpske je naveo da se može polemisati zašto se čekalo od 2016. do 2021. godine pa se baš sada kao problematizuje, ocijenivši da kad se nema svoja aktivnost, onda se traga za nekom senzacijom, ali je izabrana pogrešna tema.

On je naveo i da kao predsjednik Vlade ne bi da komentariše, da se ne upliće u blato, ali da postavlja pitanje, ako je tačno da su video-snimci na kojima se pojavljuje gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković nastali unutar institucije, "da li smo dotakli dno".

(Srna)