Politika

Povodom proslave Dana RS: Oštre polemike gradonačelnice Sarajeva i gradonačelnika Istočnog Sarajeva

Autor Dušan Volaš

Proslava 9. januara, Dana Republike Srpske, izazvala je oštre polemike između gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić (SDP) i gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića (SNSD).

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Karić je izjavila da se "neustavno obilježavanje 9. januara seli u Istočno Sarajevo, na kapije grada koji je bio pod terorom agresora i pod najdužom opsadom".

Ćosić joj je odgovorio da se "dan Republike Srpske slavi u Istočnom Sarajevu i da ga slave ljudi koji su stanovnici RS i koji je vole".

Dodao je da bi gradonačelnica Sarajeva trebalo da, kao "svaka politički normalna i osvešćena osoba, poštuje pravo drugih da slave ono što žele".

"Karićeva kao gradonačelnica ima pravo na svoje mišljenje, ali ja nikada ne komentarišem ni dan Federacije BiH niti dan Grada Sarajeva 6. april, koji je zajednički datum svih nas. Ono što najmanje ima pravo jeste da ona komentariše dan Republike Srpske, koji očigledno ne voli", rekao je Ćosić agenciji Srna.

Još je kazao da je Benjamina Karić "gradonačelnica i živi u gradu koji su stvarali naši roditelji", naglašavajući da "Srbi sada imaju svoje Istočno Sarajevo koje grade, vole i posvećeni su njemu".

Potom se opet oglasila gradonačelnica Sarajeva, koja je navela da Ćosić jeste jednim dijelom u pravu.

"Gradonačelčniče Ćosiću, u pravu ste, Sarajevo jeste i vaše i tačno je da su ga gradili i vaši roditelji. To jeste vaš glavni grad i treba da se ponosite njime", kazala je ona.

Dodala je da su "naši roditelji i preci gradili i Sarajevo i Banjaluku i Foču i Prijedor i sve zajedničke prelijepe bosanske gradove".

"Čiji god su roditelji gradili Sarajevo, grad im je otvoren, osim onima koji su ga poslije ubijali", napisala je Karić.

Centralna proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske ove godine će se po prvi put održati van Banjaluke.

Svečani defile održaće se u Istočnom Sarajevu.

Republika Srpska slavi Dan Republike 9.januara jer je na taj dan 1992. godine u Sarajevu Skupština srpskog naroda u BiH donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda u BiH, a koja je kasnije preimenovana u Republiku Srpsku.

Ustavni sud BiH u dva navrata je proglasio neustavnim odredbu o 9. januaru kao Danu Republike Srpske.

(Mondo/Agencije)