Politika

Kraj godine je prošao, šta je sa spiskom "neradnika" u državnom sektoru u RS?

Autor Željko Svitlica

Vlada Republike Srpske još nije objavila spisak onih koji se vode kao zaposleni uministarstvima, javnim institucijama i preduzećima, a ne dolaze na posao iako je rečeno da će taj posao biti obavljen do kraja 2022. godine.

Izvor: Mondo.ba/Vedran Ševčuk

Borbu protiv ove pojave najavili su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Vlade  Radovan Višković na pres konferenciji 23. decembra prošle godine, kada su direktorima u javnom sektoru dali rok do kraja godine da sprovedu naredbe o utvrđivanju broja (ne)radnika.

Višković je istog dana obavezao ministre u Vladi Republike Srpske i direktore republičkih uprava i upravnih organizacija da do 31. decembra raskinu ugovore o radu sa svim licima koja se vode kao zaposlena u njihovim institucijama, a ne pojavljuju se i ne dolaze na radna mjesta.

"Ukoliko se nakon zadatog roka ustanovi da se i dalje takva lica nalaze u radnom odnosu, odgovorna lica-rukovodioci biće sankcionisani, a to znači razriješeni funkcija na kojima se nalaze", ističe se u dopisu.

Nakon što je najavljeno da će direktori u javnim preduzećima morati otpustiti sve one koji su zaposleni, ali ne dolaze na posao, brojni rukovodioci javnih preduzeća oglasili su se tvrdeći da kod njih nema takvih radnika. Potvrđeno je da je ipak bilo otkaza, ali samo u RiTE Gacko.

Višković je na sjednici Narodne skupštine 27. decembra potvrdio da su nakon odluke da se provjere izvrše neki ljudi već dobili otkaze.

"Već ima onih koji su dobili otkaz. Kada sam govorio o provjerama, ne odnosi se to samo na Vladu RS i ministarstva, nego o svim institucijama u kojima platu primaju iz javnih sredstava, to su i fondovi i javna preduzeća. Budite sigurni da ćemo na tome istrajati", rekao je Višković.

Predstavnici poslodavaca i sindikata upozorili su da je najavljeno otpuštanje radnika u javnom sektoru koji ne dolaze na posao teško sprovеsti u praksi, ali da oni koji su ih zaposlili treba da budu pozvani na odgovornost.

Šef Kluba poslanika PDP-a u NSRS, Igor Crnadak, uputio je danas predsjedniku Vlade tri poslanička pitanja o broj onih koji su ministarstvima i drugim javnim institucijama, ustanovama i preduzećima primali platu, iako nisu dolazili na posao, tražeći odgovor u kojim institucijama se to dešavalo, u kojem periodu i koliki je ukupan iznos bruto plata koje su isplaćene na taj način. Crnadak je Viškovića pitao i da li su preduzete eventualno neke mjere prema rukovodiocima, te da li su Vlada ili MUP RS preduzeli aktivnosti da utvrde odgovornost s obzirom da je Višković rekao da postoje saznanja o počinjenim krivičnim djelima na štetu Republike Srpske i njenog budžeta.

(Mondo)