Demokratski narodni savez (DNS) i Socijalistička partija Srpske (SPS) nakon istjerivanja ponovo su utjerani u vlast. Podsjetimo se šta su pričali i šta im se sve događalo na ovom trnovitom putu.
Nakon epizode u opoziciji koja je trajala više od godinu dana, dvije stranke koje su bile izbačene iz vlasti u Republici Srpskoj zvanično su tamo vraćene.
Javnost je to, pogotovo jer su u pitanju Demokratski narodni savez (DNS) i Socijalistička partija Srpske (SPS) prihvatila kao nešto očekivano, ali ipak treba da budu istaknuta ova dva veoma slikovita slučaja političkog djelovanja bez ideologije, stava i bilo kakvog cilja osim onog da se bude u vlasti.
Ovo su vremena kada mnoge stvari koje nisu normalne - bivaju tako predstavljene, a odsustvo principa promoviše se kao nešto što je očekivano i treba da bude prihvaćeno.
Delegacije SNSD-a i SPS-a dogovorile su ove nedjelje na sastanku u Banjaluci da će u naredne dvije sedmice potpisati sporazum o saradnji. Ovim je konačno potvrđeno ono što je odavno bilo jasno iako su SPS i DNS u novembru prošle godine, prisustvovali konsultacijama sa novim-starim mandatarom za sastav Vlade RS, Radovanom Viškovićem.
Predsjednik SPS-a Goran Selak nakon konsultacija je izjavio da će oni činiti novu skupštinsku većinu i optimistično izjavio da će biti dio Vlade RS, dok je predsjednik te DNS Nenad Nešić poručio podvižnički da je spreman da preuzme teret vlasti.
I preuzeo je: Milorad Dodik ga je poslao na mjesto ministra bezbjednosti Bosne i Hercegovine.
Avantura u redovima opozicije: Kad je "fukara" htjela da "ubije vuka"
DNS je od decembra 2020. godine u Narodnoj skupštini zvanično bio "u opoziciji" (Još ranije u toku sukoba na relaciji Marko Pavić - Nedeljko Čubrilović dio poslanika i članstva osnovao je DEMOS koji je i tada i sada ostao u koaliciji sa SNSD).
Nešić je uoči lokalnih izbora 2020. javno pozvao članstvo da podrži kandidate opozicije, a u to vrijeme mnogi kadrovi DNS su smijenjeni ili su napustili stranku da zadrže pozicije, a cijeli odbor u Banjaluci praktično se preselio u SNSD, ne želeći da bude opozicija (vidjeti pod: Borislav Obradović i Ljubo Ninković).
Prije toga SNSD je "raskinuo vezu" sa DNS-om i praktično ih istjerao iz vlasti, a Nešić je bio primoran da podnese ostavku na mjesto direktora "Puteva RS" i izjavi da je to zbog "zdravstvenih razloga".
U nedjeljama prije toga, dok još nije bio bolestan, najavljivao je da će DNS 2022. biti vodeća partija u Republici Srpskoj, a sve uz stihove pjesme Baje Malog Knindža "svaka bi fukara da ubije vuka.."
Cijelu epizodu "uvaljivanja" u opoziciju, koju su, podsjećamo, aminovali lideri SDS-a i PDP-a, obilježile su zapaljive i oštre izjave predsjednika DNS, Nenada Nešića.
Kada je narodni poslanik Slavko Gligorić, inače bivši v.d direktora Željeznica Srpske i bivši potpredsjednik DNS-a prelazio u Đokićevu Socijalističku partiju (SP) Nešić ga je u svom saopštenju i stilu grubo nazvao "papkom na kvadrat", aludirajući na preletačku osobinu koja se među poslanicima prošlog saziva NSRS raširila kao koronavirus, a na koju nije imun ni novi saziv.
Na posebnoj sjednici o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH, u februaru 2022. Nešić je rekao da Vlada RS počiva na papcima i korupciji i zatražio smjenu Nedeljka Čubrilovića jer je "bruka i sramota" visokog doma.
Selak, tada još brucoš u opoziciji, sjednicu je nazvao predstavom za narod u predizborne svrhe.
Odbijanje SNSD da ukine akcize 2022. godine zbog krize Nešić je zvao sramotom i obećao da će prva dva zakona koja će stupiti na snagu nakon oktobra biti upravo ukidanje akciza i PDV-a na osnovne životne namirnice.
Povratak "u Tunjice"
Lider SPS, Goran Selak je u prošli saziv NSRS (2018) ušao kao poslanik Socijalističke partije (SP), ali je bio jedan od inicijatora raskola u stranci i stvaranja SPS-a (Socijalistički partije Srpske), prevukavši sa sobom još nekoliko dotadašnjih poslanika SP-a.
Kao i DNS i SPS se uoči Lokalnih izbora 2020. godine održavao u vlasti, ali je nakon izbora ekspresno "izbačen" iz koalicije jer se nije odazvao na sastanak koji je inicirao tadašnjim porazom Igora Radojičića veoma frustrirani lider SNSD-a Milorad Dodik, o formiranju većine u Skupštini Grada Banjaluka.
SNSD je uskoro i zvanično raskinuo saradnju na svim nivoima sa SPS. Lideri SP-a (Petar Đokić) i US (Nenad Stevandić) izjasnili su se tada da je koalicija sa SPS-omneprihvatljiva, a stranka je bila optužena da je radila za Stanivukovića. SP je kasnije čak tužio SPS zbog imena stranke. Sada vjerovatno pjevaju mir mir mir, niko nije kriv...
U novembru iste godine Selak je smijenjen sa mjesta direktora u KPZ Tunjice, istovremeno je njegova sestra Marina Selak otpuštena sa pozicije u Republičkoj upravi za igre na sreću. Par dana poslije, Andrea Dorić, tada kadar SPS, udaljena je sa mjesta v. d. direktora Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje u Banjaluci na koje je nedugo prije toga bila postavljena, ali se brzo snašla povratkom u SP i na duple pozicije.
Veoma avangardan potez, ispostaviće se, jer je u vlasti ponovo dočekala svoje bivše drugove.
Selak je tek u oktobru 2021. godine, nakon sjednice Glavnog odbora stranke, rekao da je SPS odlučio da djeluje opoziciono na republičkom nivou. Kratko prije toga zatraženo je od ministrice porodice omladine i sporta Sonje Davidović da podnese ostavku jer je njena stranka u opoziciji. Davidovićeva jeste podnijela ostavku, ali ne u Vladi nego u stranci.
Za razliku od politički dosta izražajnog Nešića, personifikacije DNS-a, Selak i njegov iz SPS važe za političare malo drugačije prirode i po oportunizmu i strpljenju da popune mjesta „po dubini“, podsjećaju na onaj stari Pavićev DNS.
Selak tiše brijeg roni, ponekad daje uopštene izjave o očuvanju Republike Srpske i nema sumnje da će njegova stranka, kako je sam rekao, snažno doprinijeti stabilnosti Republike Srpske isto kao što će Nenad Nešić i DNS ukinuti akcize u BiH, samo dok nađu momenat predaha, od "teškog tereta vlasti" koji su preuzeli.
(MONDO)