Politika

Pred NSRS "vraćanje" grba Nemanjića i "Bože pravde": Patriotizam, politički poeni ili neustavan potez?

Autor Brankica Spasenić

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske započeli su danas raspravu o Nacrtu zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS, a kojim se predviđa vraćanje u upotrebu grba Nemanjića i himne Bože pravde, ali kao simbola Srbije.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Ovaj nacrt zakona je prijedlog predsjednika skupštine Srpske Nenada Stevandića (Ujedinjena Srpska).

Predloženo je da se u u postojeći zakon dodaje novi član:

"Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima RS ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali ili građani u RS imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe".

Šef Kluba poslanika Za pravdu i red Nebojša Vukanović je podsjetio da je grb Nemanjića (dvoglavi orao) bio u upotrebi u Republici Srpskoj do 2008. godine kada je uklonjen sprovodeći odluku Ustavnog suda BiH.

„Ovo posljednja sjednica NSRS pred Lokalne izbore i cilj ovog zakona je da se dobiju neki jefitni politički poeni“, kazao je Vukanvić.

Šef Kluba PDP-a Igor Crnadak je naveo da je ovo pokušaj da se vlast u RS predstavi kao „vrhunski Srbi“, koji više vole grb i himnu od opozicije. Smatra da je ovaj nacrt zakona alat za ostvarivanje političkih ciljeva.

„Da sve izlijepimo zastavama i grbovima i da stalno svira himna, to ne može da pokrije bruku i sramota kada predsjednik SNSD-a dođe za skupštinsku govornicu i psuje, izgovara najgore prostačke riječi“, rekao je Crnadak.

Samostalni poslanik u NSRS Almir Hurtić je pozvao članove Predsjedništva BiH, Denisa Bećirevića i Željka Komšića, da zauzmu stav i pozvao Ustavni sud BiH i OHR da reaguju.

„Ustavni sud BiH je jasno rekao, u vezi simbola RS, da moraju predstavaljati sve građane RS kojima i sam Ustav RS priznaje jednaka prava“, rekao je Hurtić i zatražio da Ustavni sud BiH i OHR ponište ovu odluku ukoliko ona danas bude usvojena.

„Ako ovo nije dovoljno Tužilaštvu BiH i Ustavnom sudu da pokrenu proces protiv ove odluke, ne znam šta je dovoljno. Predlagač bi trebao biti oprezan i dobro se zamisliti“, rekao je Hurtić.

(MONDO)