Politika

Završeno ročište u Sudu BiH: Dodik zatražio da dokazi i dokumenti budu dostavljeni na srpskom jeziku i ćirilici

Autor Nikolina Damjanić

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zatražio je na današnjem ročištu koje je održano u Sudu BiH da dokazi i dokumenti budu dostavljeni na srpskom jeziku i ćirilici.

Izvor: Srna/Tatjana Parađina

Dodik je rekao da je koristio ustavna i zakonska ovlašćenja prilikom potpisivanja Ukaza, te je naveo da pred Sudom BiH može biti donesena samo oslobađajuća presuda u postupku koji se vodi protiv njega i v.d. direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića, te je naveo da bi svaka druga presuda bila politička.

"Uvjeren sam u oslobađajuću presudu. Ne vršim pritisak nego kažem da sam postupao u skladu sa Ustavom Republike Srpske. Ne poštujem lažnog visokog predstavnika kojeg ne priznaje jedna od strana potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ja sam predsjednik Rpeublike Srpske koji je zastupam i predstavljam", rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu, nakon održanog ročišta u Sudu BiH u postupku koji se vodi protiv njega i v.d. direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića zbog "nepoštovanja odluka Kristijana Šmita".

On kaže da postupanje u skladu sa Ustavom i zakonom nije bila prepreka za muslimanske sudije i tužioce da sve pokrenu, te ponovio da je postpuao isključivo u skladu sa datim ovlašćenjima.

"Republika Srpska je potpisnica svih aneksa. Jedni smo od pet potpisnika i aneksa 10. Mi smo strana i imamo prava da iskažemo svoje stavove. Narodna skupština je rekla da Kristijan Šmit nije visoki poredstavnik jer strane potpisnice nisu imenovale nikog a to nije učinio ni Savjet bezbjednosti relevantnom rezolucijom", istakao je Dodik.

On je zahvalio svima koji su mu pružili podršku i danas pred Sudom BiH.

Na današnjem ročištu svoje dokaze iznosilo je Tužilaštvo BiH, koje je imalo namjeru da se, umjesto policijskog inspektora Siniše Soldata, danas saslušaju dvojica inspektora Agencije za istrage i zaštitu Petar Đukić i Nikola Đukić, čemu se odbrana usprotivila.

Pošto se odbrana usprotivila saslušanju ove dvojice svjedoka, njihovo saslušanje je danas odgođeno za naredno ročište koje će biti održano 13. novembra, a dvojica svjedoka su vraćena sa današnjeg ročišta.

Tužilaštvo BiH je uložilo određene materijalne dokaze koji su uglavnom bili prepiska sa OHR-om, na šta je odbrana imala primjedbe, ističući da OHR nije potpisnik Dejtonskog sporazuma, te da se stvari koje se odnose na Ustav BiH ne mogu tražiti od OHR-a.

(RTRS/MONDO)