Politika

Epilog protesta: Sporni zakon između redovne procedure i jednogodišnjeg ograničenja

Autor Željko Svitlica

Načelnici iz redova PDP-a i SDS-a zatražili da su da Prijedlog zakona o budžetskom sistemu u Narodnu skupštinu bude upućen u redovnoj proceduri ili da nerazvijenim opštinama u jednakim iznosima pomognu Vlada RS, predsjednik RS i veći gradovi. Za sada to nije prihvaćeno.

Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković zatražio je u srijedu ujutru sastanak sa predstavnicima Vlade Republike Srpske kako bi pokušali da postignu dogoovor.

Ukoliko dogovora ne bude, po istoj najavi, protesti ispred Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljeni i sutra u 10 časova.

Na današnjem skupu okupilo se dvjestotinjak ljudi.Na improvizovanoj govornici na fontani ispred NSRS govor je održao Stanivuković, a nakon njega načelnik optšien Šamac Đorđe Milićević (SDS), gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović (SDS), Istočne Ilidže Marinko Božobić (SDS) i Gacka Vukota Govedartica (SDS).

Prethodno su svi bili na sjednici Skupštine Saveza opština i gradova Republike Srpske gdje je Stanivuković predložio da zakon ide u redovnu procedru što korigovanje ranijeg stava da bude u potpunosti povučen.

"Mi smo za kompromis", rekao je Stanivuković novinarima ispred NSRS.

Takođe je predloženo da se svi solidarišu sa najnerazvijenijim opštinama u Srpskoj i da im pomognu, Vlada RS, predsjednik RS ali i drugi veći gradovi poput Gradiške, Prijedora, Doboja, Zvornika...

Međutim, predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić je predložio jeste da zakon bude na snazi godinu dana pa da se utvde efekti, tj. da se primjena ovog zakona ograniči na 2025. godinu, a da se u toku naredne godine pristupi novim izmjenama zakona, ali u redovnoj proceduri.

"Složili smo se da ove izmjene i dopune Zakona nisu ključ rješenja za lokalne zajednice, ali da u ovoj situaciji, kada imamo povećanje sredstava od PDV-a, one i te kako pomažu izrazito nerezvijenim i nerazvijenim opštinama", naglasio je Ćosić.

"Niko od kolega nije rekao činjenicu da je Bijeljina imala 26 miliona KM od PDV-a 2020. godine, da će ove godine imati blizu 43 miliona KM, a iduće možda i 44 miliona KM, kao i da je Banjaluka imala 47 miliona KM 2020. godine, ove će imati 78 miliona KM, a iduće 81 milion KM", tvrdi gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

Stanivuković je rekao da on zaista "svim srcem podržava sve opštine i ljubi svaku stopu RS", ali da postavlja pitanje zašto se svi ne solidarišu.

"Prijedlog nas, opština i gradova u kojima živi 50 dosto stanovništva je da vidimo koji to novac pomaže nerazvijenim opštinama i da se svi solidarišemo s njima. Vlada, predsjednik, Banjaluka, Bijeljina, ali i drugi gradovi", poručio je.

Narodna skupština Republike Srpske, na posebnoj sjednici koja je počela danas i nastaviće se ove nedjelje, raspravljaće o Prijedlogu zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2025. godinu, ukoliko u međuvremenu zakon ne bude povučena s dnevnog reda.

Prijedlog izmjena Zakona o budžetskom sistemu po hitnom postupku predviđa smanjenje prihoda od PDV-a od 7% za gradove iznad 100.000 stanovnika u korist onih ispod 50.000 stanovnika. Jedina dva grada u RS koja imaju više od 100.000 stanovnika su Banjaluka i Bijeljina u kojima su gradonačelnici iz PDP-a (Draško Stanivuković) i SDS-a (Ljubiša Petrović) koji smatraju da ovim potezom centralna republička vlast (SNSD) želi da ošteti ova dva grada.

U znak protesta protiv predloženog zakona gradska vlast u Banjaluci od petka gasi uličnu rasvjetu u blizini republičkih institucija, a blokiran je jedan parking i održan protest ispred Palate predsjednika.

(MONDO)