Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik smatra da u NATO-u nema partnerstva za BiH, već samo podaništva u kojem će žrtvovati neke svoje mogućnosti.
"Neće se desiti da se uslovljavanjem skrši jasan politički stav Republike Srpske o vojnoj neutralnosti. U međuvremenu se steklo niz razloga zašto je to još više potrebno, jer svijet očigledno hrli ka nekoj globalnoj konfrontaciji, a u tim okolnostima je najbolje ostati izvan svega", smatra Dodik.
On je za Alternativnu televiziju rekao da srpski narod ne smije u moralnom smisu legalizovati NATO bombardovanje, bacanje osiromašenog uranijuma, ali ni zbog drugih strateških razloga, navodeći da je i Srbija vojno neutralna, kao i mnogi drugi prijatelji Srpske koji nisu zainteresovani za NATO i nisu uključeni u NATO.
"Malo je zemalja uključeno u NATO i da mi gubimo mogućnost partnerstva sa drugim zemljama zbog NATO-a nije logično", istakao je Dodik.
On je rekao da neki u BiH misle drugačije, a ako se analizira stanje u zemljama NATO-a u regionu vidi se da tamo "ne cvjetaju ruže".
Dodik je istakao da je njegova današnja posjeta Briselu protokolarna, ali se u regionu izdigla kao sastanak najvišeg ranga.
"Sama činjenica da se radi o sastancima sa odlazećom garniturom koja više neće participirati u budućoj, najviše govori o tome. Radi se o kurtoaziji i poziv toga ranga se ne odbija. Biće to prilika da popričamo o tome šta je bilo dobro, a šta loše, kakve su perspektive iz njihovog ugla", rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, odlazeći visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini i njeni saradnjnici pokušavali su i bili korektni u pogledu otvaranja mogućnosti u vezi sa kretanjem BiH ka EU.
"Od nas su tražili da formiramo vlast kako bi Komisija koja je na kraju mandata mogla da predloži zemljama članicama status za BiH. Vjerovatno bi se proveli kao Albanija i Sjeverna Makedonija, ali bismo bili u toj vrsti priče. Daleko smo od toga i stvar je do lokalnih nivoa, ne može se tu ništa prigovoriti ljudima iz EU koji su učinili određeni napor da se to uradi", rekao je Dodik.
On je podsjetio da u BiH i dalje postoji konsenzus za evropski put, dok za NATO nema konsenzusa.
"Evropa to prepoznaje, oni su na početku godine jasno rekli da im prioriteti nisu NATO integracije, već isključivo EU integracije i o tome ćemo razgovarati u Briselu", naveo je Dodik.
On je istakao da je godina nakon izbora izgubljena, kao i mogućnost da se nešto kapitalno uradi kada su u pitanju investicije.