Politika

Rasprava u parlamentu Srpske: Predloženo 20 zaključaka

Autor Fena

Poslanici vladajuće većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske na posebnoj sjednici predložili su 20 zaključaka u kojima se navodi da Narodna skupština odbacuje sve akte koji su protivustavni i nisu u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Među zaključcima je i onaj koji promoviše prava naroda na samoopredjeljenje, što u okvirima Dejtonskog sporazuma podrazumijeva očuvanje dejtonske strukture i široke autonomije entiteta.

U slučaju negiranja prava naroda na samoopredjeljenje, koje je proklamovano poveljom UN-a i daljoj podršci aktivnostima koje vode razgradnji Dejtonskog sporazuma, RS zadržava pravo da konačno odluči o svom budućem statusu – navodi se, između ostalog, u predloženim zaključcima SNSD, DNS, Socijalističke partije, DEMOS, Ujedinjene Srpske te NDP.

Vladajuća većina u NSRS, kako se dodaje, odbacuje “bonska ovlaštenja” visokog predstavnika kao potpuno neustavna, nezakonita i nelegitimna, budući da njihova primjena predstavlja flagrantnu povredu ustavno-pravnog ustrojstva BiH i kršenje osnovnih ljudskih prava, kao i međunarodnih instrumenata za njihovu zaštitu.

U Narodnoj skupštini RS još je u toku cjelodnevna rasprava o tački dnevnom reda - Informacije o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava RS, a u predloženim zaključcima se najavljuje i pokretanje inicijative za ukidanje OHR-a, kao i pitanje sastava i načina rada Ustavnog suda BiH, za koji se tvrdi da nema legitimitet zbog prisustva stranih sudija u svom sastavu...

U predloženim zaključcima, NSRS zadužuje Vladu da pokrene pregovore s Vladom Federacije BiH u cilju urgetnog usaglašavanja Zakona o Ustavnom sudu BiH, kojim će biti regulisan njihov sastav i funkcionisanje u skladu s temeljnim principima Ustava BiH.

Zadužuje se Vlada i druge institucije da pokrenu reformu institucija pravosuđa na nivou BiH.

Odbacuju se svi akti koji su protivustavni i nisu u skladu s Opštim okvirnim sporazumom za BiH u BiH.

"U slučaju izostanka reakcije strana potpisnica, svjedoka Dejtonskog sporazuma i predstavnika međunarodne zajednice na pokušaje razgradnje tog sporazuma, Narodna skupština RS će pristupiti donošenju novog ustava RS, o kojem će izjasniti i građani na referendumu", stoji, između ostalog, u jednom od 20 predloženih zaključaka stranaka vladajuće većine.