Region

Da li će završiti na Trgovkoj gori? Nuklearka "Krško" počinje prebacivanje istrošenog goriva u suvo skladište

Autor Dušan Volaš

Hrvatski fond za finansiranje razgradnje Nuklearne elektrane "Krško" sa sjedištem u Zagrebu objavio je danas da će u elektrani sljedeće sedmice početi premještanje istrošenih gorivih elemenata iz bazena (mokrog skladišta) u suvo skladište.

Izvor: Anadolija

Objašnjeno je da će do jeseni ove godine u suvo skladište biti premješteno 16 spremnika u kojima će biti 592 istrošena goriva elementa.

"Uvođenjem suvog skladišta omogućeno je produženje pogonskog vijeka elektrane, te sigurno skladištenje istrošenog nuklearnog goriva po potrebi narednih 100 godina", navode iz Fonda.

Ranije je slovenačko Ministarstvo za okolinu i prostor završilo postupak procjene uticaja Nuklearne elektrane "Krško" na okolinu i 13. januara izdalo saglasnost za produženje pogonskog vijeka za dodatnih 20 godina, do 2043. godine.

Nuklearna elektrana "Krško" u pogonu je od 1981. godine, od 1982. godine pogon je u punoj snazi, a od 1983. godine je u komercijalnom pogonu.

Nuklearna elektrana "Krško" izgrađena je sredstvima hrvatskih i slovenačkih elektroprivrednih organizacija, obje države koriste električnu energiju.

Nuklearna elektrana "Krško" je zajednički proizvodni objekat koji godišnje pokriva oko 20 odsto potreba Slovenije i 16 odsto potreba Hrvatske za električnom energijom.

Hrvatska ima obavezu zbrinuti polovinu radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane "Krško" za šta je odabrana lokacija Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

Nadležne institucije na svim nivoima vlasti u BiH imaju jednoglasan stav o neprihvatljivosti odlaganja radioaktivnog otpada u neposrednoj blizini granice jer bi time bilo ugroženo zdravlje stanovnika u 13 opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u slivu rijeke Une, kao i životna sredina.

Planirano odlagalište radioaktivnog otpada, u neposrednoj blizini Novog Grada u Republici Srpskoj, kao i oko 900 metara od zaštićenog područja - Parka prirode "Una", ugrozilo bi više od 250.000 stanovnika u slivu ove rijeke.

SRNA