Region

"Tunis i Egipat povoljniji": Ljetovanje na Jadranu postaje luksuz i Hrvatima

Autor Dragana Božić

Zbog velikog rasta cijena za mnoge Hrvate ove godine odlazak na ljetovanje na Jadranu je postao luksuz, pa se u putničkim agencijama radije biraju ljetovanja na Mediteranu, a najtraženiji su Tunis, Egipat i Grčka.

Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/EKSTAZA

"Morate se s tom činjenicom pomiriti i tražiti neka druga rješenja. Kao i 93 posto naših ljudi koji nemaju vikendice, apartmane na moru, ne idemo na ljetovanje", rekao je Siniša Horvat za zagrebačku N1 i dodao da cijene apartmana rastu brže nego plate.

Definitivno je jednostavnije kad imaš nešto svoje s obzirom na cijene. U principu je postalo puno jeftinije otići van Hrvatske na ljetovanje nego ljetovati u Hrvatskoj što je žalosno, ali eto, tako je dobro za turizam, ali je loše za stanovnike, rekla je za Valentina iz Zagreba.

Neven Ivanić iz Instituta za turizam kaže da će ove godine ‘prijatelji i rođaci biti ključan faktor i pokretač domaćeg turizma‘.

Naime, četvoročlana porodica bi krajem jula sedam dana ljetovanja platila 1.200 evra u privatnom smještaju, a u hotelskom čak oko 4.000, prenosi Tanjug.

U oba slučaja su jeftinija opcija Egipat i Tunis, gdje se cijene kreću od 280 do 1.400 evra. U Grčkoj su skuplji hoteli pa bi tamo sedmica dana hotelskog smještaja četvoročlanu porodicu koštao oko 5.000 evra.

"Zemlje poput Tunisa ili Egipta još uvijek nude povoljnije ljetovanje nego u Hrvatskoj, s uključenom avionskom kartom možete po osobi da ljetujete za 600-700 evra, dok u Hrvatskoj za taj iznos možete dobiti smještaj od 3 zvjezdice, noćenje, doručak i polupansion, a čak ne možete dobiti sedam dana apartmana za taj iznos", kaže šefica prodaje u turističkoj agenciji Ana Magdić.

Hrvati misle da je cijene na hrvatskoj obali lakše platiti stranim turistima nego domaćim, a oni koji si to možda i mogu priuštiti, ne žele jer smatraju da ne vrijedi toliko.

"Najvažniji strah hrvatskog turizma ove godine bi trebalo da bude odnos kvaliteta i vrijednosti koje se dobijaju za novac, ako tu pogriješimo, sad ne govorimo samo o domaćim stanovnicima koji su žrtva svega ovoga što se događa oko nas, nego ako narušimo odnos kvalitete i novca, stvarno ćemo biti u problemima", rekao je Ivanić.

(Mondo)