Na pravoslavnom groblju u Prištini izmeštena je spomen ploča srpskim vojnicima palim u Balkanskom i Prvom svetskom ratu.
Spomen ploča srpskim vojnicima palim u Balkanskim ratovima i Prvom svjetskom ratu na groblju u Prištini je izmještena, potvrdili su iz Eparhije raško-prizrenske.
Navode da će razmotriti sve mogućnosti kako da se spomen ploča vrati na svoje prvobitno mjesto. U subotu je obilježen Dan primirja (pobjede) - kada su sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom i time okončale Prvi svjetski rat. Njemački i francuski ambasador na Kosovu godinama zajedno obilježavaju ovaj dan u vojnom dijelu pravoslavnog groblja u Prištini, što su i juče učinili. Međutim, na fotografijama ambasadora od ovogodišnjeg i obilježavanja ranijih godina - primetna je razlika, odnosno na mjestu gdje je ranije stajao, nije više vidljiv spomenik srpskim vojnicima palim u Prvom svjetskom ratu.
Sa druge strane, na fotografijama sa prištinskog groblja za vrijeme nedavnih mitrovdanskih zadušnica, koje su snimili pojedini vjernici, ovaj spomenik je i dalje vidljiv, ali je izmješten sa mjesta na kojem je stajao, i postavljen u stranu.
Da je spomenik izmješten, potvrdila je Eparhija raško-prizrenska, zbog čega su izrazili duboku zabrinutost, prenosi KoSSev.
"Ni srpska zajednica, koja to groblje koristi, ni Eparhija Raško - prizrenska, koja se duhovno stara o pravoslavnim grobljima na Kosovu i Metohiji, nisu bili konsultovani o izmještanju spomen ploče oslobodiocima u Prvom svjetskom ratu, koji su podnijeli velike žrtve zajedno sa ostalim savezničkim vojnicima", poručili su iz Eparhije. Tvrde da je na ovaj način, ponovo iskazano nepoštovanje prema jednom spomen obilježju na pravoslavnom groblju i to od strane "zvaničnog gradskog preduzeća". Iz Eparhije nisu naveli o kom je preduzeću riječ.
Prištinski paroh Staniša Arsić, sa druge strane, danas je, kako prenosi RTS, prijavio slučaj policiji gdje su mu navodno rekli da je izmještanje spomen ploče uradilo preduzeće "Hortikultura", i to, navodno, po nalogu ambasade Francuske u Prištini. Sa druge strane, iz Eparhije navode da se ovim radnjama vrši prekrajanje istorije, odnosno pokušava da se "zamagle nesporne istine o učešću i istorijskoj ulozi srpskog naroda na ovim prostorima".
"Time se pokazuje i kakva bi sudbina našeg kulturnog i vjerskog nasljeđa bila kada bi zaštita tog nasljeđa bila prepuštena isključivo kosovskim institucijama", ocenili su.
Eparhija raško-prizrenska najavljuje da će njihova služba da razmotri sve mogućnosti kako da se spomen ploča vrati na svoje prvobitno mjesto i da se srpsko groblje u Prištini dostojanstveno sačuva u budućnosti. Ipak, poručuju da učestalo skrnavljenje i oštećivanje srpske duhovne i kulturne baštine na KiM više od svega, pokazuje potrebu za višim stepenom zaštite - "ukoliko želimo da ta baština na ovim prostorima opstane onakva kakva jeste".
(Mondo/N1)