Region

5 mjeseci nema odgovora na 2 pitanja u slučaju male Danke: Da li tužilaštvo ima dovoljno dokaza za optužnicu?

Autor Dušan Volaš

Istraga ubistva djevojčice Danke Ilić se privodi kraju.

Izvor: Kurir/Nemanja Nikolić/Facebook/Printscreen

Istraga ubistva dvogodišnje djevojčice Danke Ilić iz Bora privršava se kraju, a još uvijek se ne zna da li je Više javno tužilaštvo u Zaječaru prikupilo dovoljno dokaza protiv osumnjičenih radnika JKP "Vodovod" iz Bora, Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića. Istragu otežava to što do danas nema odgovora na dva pitanja - gdje je tijelo djeteta i kako je moguće da na mjestu zločina nisu pronađeni DNK tragovi Danke.

Danka Ilić je nestala 26. marta, a zbog njenog ubistva uhapšeni su radnici JKP "Vodovod". Osumnjičeni se terete da su kobnog dana djevojčicu udarili službenim automobilom, a potom njeno tijelo unijeli u kola.

Djevojčica se, prema navodima policije, u jednom trenutku osvijestila, a tada ju je jedan od osumnjičenih navodno usmrtio. Iako su osumnjičeni najpre u policiji priznali izvršenje zločina i do detalja objasnili šta se dogodilo, naknadno su u tužilaštvu povukli priznanja.

Upravo ova okolnosti dovela je u pitanje dokaze koje je dosad tužilaštvo sakupilo. Prema nezvaničnim saznanjima Nova.rs, istraga ubistva djeteta se privršava kraju, gotovo sva vještačenja su stigla u Više javno tužilaštvu u Zaječaru, te se postavlja pitanje da li će optužnica protiv osumnjičenih biti podignuta.

Istragu definitivnu koči to što i dalje nema odgovora na dva ključna pitanja. Jedno od njih je gdje je tijelo Danke Ilić i kako je moguće da ono nije pronađeno skoro pet mjeseci nakon nestanka. Dosad je pretraženo cijelo Banjsko polje, sela u okolini Bora, međutim, nije se pojavio nijedan trag koji bi ukazao na to gdje je tijelo djevojčice. Teren je danima pretraživan, a nakon nestanka Danke u Banjskom polju bilo je više stotina policajaca.

Deponija, na kojoj su osumnjičeni navodno najpre sakrili tijelo, pretražena je više puta, ali nisu pronađeni tragovi koji bi ukazivali na to da se Danka zaista tu nalazila. Drugo pitanje koje je bez odgovora jeste kako je moguće da na mjestu zločina, odnosno u automobilu koji su kritičnog dana vozili osumnjičeni, nema DNK tragova djevojčice. Do sada je analizirano više od 500 tragova i ni na jednom nije pronađen biološki materijal djevojčice.

Biološki materijal djevojčice je ključan za istragu jer bi on nedvosmisleno vezao osumnjičene za mjesto zločina. Samim tim postupajuće tužilaštvo bi imalo čvrst dokaz da je dijete ubijeno u vozilu.

Šta se desilo u Banjskom polju?

Podsjetimo, djevojčica Danka Ilić nestala je 26. marta. Tog dana njena majka prijavila je policiji da joj je dijete nestalo sa imanja u Banjskom polju. Uslijedila je opsežna potraga terena, policija je obavila razgovor sa svjedocima, a kada se pojavio snimak iz Beča na kom se našla djevojčica koja podsjeća na Danku Ilić, potraga je proširena i na Austriju.

Austrijska policija saopštila je da je utvrđeno da dijete sa tog snimka nije Danka Ilić. Dan kasnije, predsjednik Srbije je saopštio da je Danka ubijena, da su dvije osobe privedene i da su priznale zločin.

 (Nova/MONDO)