USTAŠKI DERNEK

HR slavi "Oluju": Državni vrh u Kninu, u ime "branitelja" govoriće Gotovina

Autor Sandra Krstanović

Centralna manifestacija obeležavanja 25. godišnjice hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" održava se danas u Kninu, u prisustvu hrvatskog državnog vrha na čelu sa predsjednikom Zoranom Milanovićem.

Izvor: youtube/printscreen/rtrs

Obilježavanju će prisustvovati i potpredsjednik vlade iz redova Samostalne demokratske srpske stranke (SDŠ) Boris Milošević, što je u Zagrebu ocijenjeno kao "snažna i važna poruka pomirenja" u odnosima Hrvata i srpske manjine, ali i Hrvatske i Srbije.

Prema najavama Organizacionog odbora za obilježavanje godišnjice "Oluje" koja se slavi i kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, i kao Dan hrvatskih branitelja, na proslavi će govoriti predsjednik Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

U ime "branitelja" govoriće i penzionisani general Ante Gotovina, koji je u Hagu oslobođen odgovornosti za ratne zločine tokom i poslije te hrvatske vojno-policijske akcije.

Uoči proslave na kninskom trgu, predsjednik Hrvatske je na kninskoj tvrđavii priredio sinoć prijem za hrvatske ratne zapovjednike i dodijeliti odlikovanja nekima koji dosad nisu odlikovani: Rahimu Ademiju, Đuri Dečaku, Damiru Krstičeviću i Anti Kotromanoviću.

Krajem mjeseca potpredsjednik vlade i ministar branitelja Tomislav Medved učestvovaće u selu Grubori kod Knina komemoraciji za srpske civile ubijene poslije akcije "Oluja".

Kao naredni korak u normalizaciji hrvatsko-srpskih odnosa u zagrebu je najavljena zajednička posjeta dvojice potpredsjednika vlade, Medveda i Miloševića srpskim selima koja su i danas bez struje i vode.

Akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica Hrvatskog vijeća odbrane na područja Banije, Korduna, Like i sjeverne Dalmacije, odnosno na Republiku Srpsku Krajinu.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu, dok su kolone izbjeglica u automobilima, kamionima, na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima ulazile u Srbiju i BiH.

Po podacima Dokumentaciono informacionog centra Veritas, tokom akcije "Oluja" ubijeno je 1.869 Srba, od kojih su 1.220 bili civili.

Oko tri četvrtine stradalih bilo je starije od 60 godina, a među žrtvama je 551 žena, što, kako su naveli u Veritasu, predstavlja jedan od "crnih rekorda gradjanskog rata '90-tih godina prošlog vijeka na prostorima bivše Jugoslavije".

Protjerano je više od 220.000 Srba, a podaci o broju nestalih kreću se od 745 osoba do 1.183.

Tagovi