BRUTALNO UBIJANJE CIVILA

Pokolj Srba u selu kod Knina: Na komemoraciju srpskim žrtvama dolaze Milanović i hrvatski ministar Medved

Autori mondo.rs Lana Stošić

U zaseoku Grubori, sela Plavno, kod Knina, danas će biti održana komemoracija srpskim žrtvama, civilima koji su ubijeni su u tom mjestu, 25. avgusta 1995. godine tokom operacije "Oluja obruč".

Pokolj Srba u selu kod Knina: Na komemoraciju srpskim žrtvama dolaze Milanović i hrvatski ministar Medved Izvor: Mondo/Goran Sivački

Obilježavanju dvije i po decenije od tog zločina prisustvovaće i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović i hrvatski ministar “branitelja” Tomislav Medved.

Prisustvo ministra u Gruborima deo je ranijeg dogovora, prema kojem je na obilježavanju operacije "Oluja", početkom mjeseca, u Kninu učestvovao predstavnik hrvatskih Srba, potpredsednik hrvatske vlade Boris Milošević.

Specijalni izaslanik predsjednika Srbije za rješavanje pitanja nestalih sa Hrvatskom Veran Matić, uoči komemoracije, u autorskom tekstu na portalu "javniservis.net", najavio je da će joj prisustvovati i grupa bivših mještana Grubora, koji sada žive u Leštanima, sa kojima će se razgovarati o održivom povratku u potpuno napušteno selo, što je, kako je kazao, dokaz da se neće sve završiti na izjavama i govorima na komemoraciji.

Izrazio je i uvjerenje da to što će, osim Milanovića i Medveda, komemoraciji u zaseoku Grubori prisustvovati i ministarka regionalnog razvoja, kao i direktor Centralnog državnog ureda za stambeno zbrinjavanje, znaci i riješenost da se izgradi put i obnove kuće onih koji su izbjegli prije 25 godina, a žele da se vrate i da će se pronaći način da njihov povratak bude održiv.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je početkom mjeseca da je odlazak Miloševića u Knin suviše važno pitanje, koje je trebalo donijeti zajednički i sa Srbijom i sa Republikom Srpskom, a da je njegov stav da je "Oluja" bila najveće etničko čišćenje i da mu ne pada na pamet da učestvuje u proslavljanju i legitimisanju te operacije.

Politički predstavnici Srba iz Hrvatske su, kazao je, tu odluku suštinski donijeli sami. Pojedini analitičari u Srbiji smatraju da je hrvatski državni vrh, time što su se "svi uhvatili" za komemoraciju u Gruborima i Plavnom, želi da naglasi da su zločini nad Srbima izolovani incidenti, a ne sistematsko uništavanje cijelog naroda, te da komemoracija za šest mrtvih znači da se svi zločini "Oluje" svode na šest staraca, a ne stotine hiljada ljudi koji su progonjenji i na hiljade stradalih.

S druge strane premijer Andrej Plenković rekao je početkom mjeseca da se prisustvom Medveda na obilježavanju zločina počinjenog u Gruborima nakon "Oluje" šalje snažna poruka vlade o tome da se moraju poštovati sve žrtve i dostojno obilježiti ta mjesta.

Sam Medved rekao je ranije da mu nije bilo teško da donese odluku o odlasku u Grubore, gdje su pojedinci iz hrvatskih jedinica, kako je naveo, počinili ratni zločin.

Srpske civile u zaseoku Grubori ubili su pripadnici antiterorističke jedinice "Lučko" u sastavu Specijalne policije Hrvatske tokom akcije "Oluja obruč", odnosno nakon operacije "Oluja", 25. avgusta 1995. godine.

Zločin je izvršen nad svim preostalim civilima srpske nacionalnosti zaseoka Grubori, u sastavu naselja Plavno, Plavljanska dolina, opština Knin, u sastavu tadašnje Republike Srpske Krajine.

Ubijeno je šest srpskih civila, a sve kuće u Gruborima su zapaljene.

Tada su ubijeni Marija Grubor (90), Miloš Grubor (80), Jovo Grubor (65), Milica Grubor (51) i Đuro Šaranović (41).

Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu krajem 2010. godine podiglo je optužnicu protiv trojice bivših pripadnika hrvatske Specijalne policije zbog ratnog zločina u Gruborima.

Optuženi Franjo Drlje, koji je bio komandir grupe, Božidar Krajina i Igor Beneti su 25. avgusta 1995. godine u Plavljanskoj dolini, tokom akcije pretraživanja terena nazvanoj "Oluja obruč", ušli u zaseok Grubori, ubili šest preostalih srpskih civila i zapalili sve kuće.

Ipak, 2014. godine Županijski sud u Zagrebu doneo je oslobađajuću presudu, jer je zaključio kako nema dokaza da su Drljo i Krajina počinili zločin koji im se stavlja na teret.

Vrhovni sud Hrvatske 2016. godine, nakon žalbe Tužilaštva, ukunuo je presudu i vratio predmet na ponovljeno suđenje, ali je ono 2016. godine ponovo završeno oslobađajućom presudom.

Tu presudu hrvatski Vrhovni sud je potvrdio 2019. godine.

Komemoracija će početi u selu Plavnom, pored krsta postavljenog za žrtve cijelog sela, a nastaviće se u njegovom zaseoku Grubori, kod krsta postavljenog za tamošnje žrtve.

Komemoraciju organizuje Srpsko nacionalno vijeće u Hrvatskoj.

(Mondo/Agencije)