Bezbedno detinjstvo

Šta vam rade djeca: Novi Instagram alati za roditelje

Autor Milan Živanović

Društvene mreže su postale novo dečje igralište, pa zbog toga stalno rade na bezbednosnim funkcijama, posebno kada se radi o mlađim korisnicima.

Instagram
Izvor: Smart Life/Unsplash

Čak je i modernim roditeljima teško da prate razvoj društvenih mreža, pa često nisu svjesni sa čime se sve njihova djeca susreću na platformama kao što su Instagram i Tiktok.

Novi trendovi su tu najopasniji, a priče o njima često zvuče kao urbane legende.

Društvene mreže su postale novo dječije igralište, pa zbog toga stalno rade na bezbjednosnim funkcijama, posebno kada se radi o mlađim korisnicima.

Istina je da većina platformi ne dozvoljava registraciju mlađih od 18 godina, ali za svaku zabranu postoji rješenje.

Meta, kompanija u koju se Facebook pretvorio, nedavno je najavila nove alate i funkcije. U pitanju su dodaci koji bi trebalo da povećaju bezbjednost na Instagram mreži. Najava je došla dan prije nego što će izvršni direktor Instagram odeljka - Adam Mosseri, pred američkim Kongresom svedočiti o potencijalnim opasnostima za djecu i tinejdžere.

Među novim alatima je onaj koji tinejdžere usmjerava ka korisnim temama, potom funkcija Take A Break koja bi trebalo da ih udalji od društvene mreže, te opcija koja korisnike spriječava da ih taguju ukoliko nisu među njihovim pratiocima.

Tu je i funkcija koja roditeljima i starateljima omogućava da prate koliko vremena njihovi najmlađi provode na mreži, nakon čega mogu da im postave ograničenje. Tinejdžeri će uskoro moći i da obavještavaju roditelje ukoliko prijave nekog drugog korisnika, a zbog nedoličnog ponašanja.

Alati za roditelje stižu u martu 2022. godine, a iz kompanije kažu da i dalje sprovode istraživanja u saradnji sa ekspertima iz različitih oblasti. Mnogi se raduju novinama, budući da djeca nisu bezbjedna na socijalnim platformama, jer im prijete mnogi poremećaji, na primer tjelesna dismorfija (utisak da s njihovim telom nešto nije u redu).

Roditeljska kontrola
Izvor: Smart Life/@ABC News

Ono što pogađa sve Instagram korisnike, na mlađe utiče još više. Niko nije otporan na lažne slike svijeta kojima nas bombarduju sa svih strana, pa ne bi bilo dobro da nove generacije povjeruju da se tako živi i da sve drugo nije dobro. Pritisak da se izgleda i živi savršeno nije zdrav odnos prema životu.

Instagram je, istina, već sakrio broj lajkova ispod postova, ali je problem veći od takmičenja u broju sviđanja.