Vijesti

"Slomićete internet ukoliko to uradite": Nestaje Google, a za njim i Facebook, Zukerberg upozorava na posljedice!

Autor Miloš Delević

Na sastanku nije bilo dogovora.

Izvor: Mondo / Marques Brownlee, YouTube/ Printscreen/ C-SPAN

Kompanija Google je izgradila veliki monopol, od internet pregledača, pretraživača, striming platforme za video snimke (YouTube), pa sve do mobilnih telefona.

Za to su zaslužni i sami korisnici koji se ni ne trude da nađu alternative, jer komfor koji Google pruža je mnogima dragocjen, čak bi ga platili sa svojom privatnošću.

Šta bi bilo kada ne bi koristili Google usluge? Dobili smo dio tog odgovora kada su u pitanju Huawei telefoni, a sada je kompanija Google najavila da će da ugasi svoj internet pretraživač u Australiji, o čemu ste mogli da čitate na našem portalu. Tako će Google i Facebook po novom zakonu morati da plaćaju sadržaj (dijeliti profit sa novinskim agencijama), umjesto što njihov pristup i pojavu na internet pretraživaču blokiraju.

Medijske kompanije smatraju da ovi tehnološki giganti treba da izdvoje novac za privilegije koje dobijaju, ističu da njihova dominacija na polju poslovanja putem internet oglašavanja ostavlja te agencije da skupljaju njihove ostatke. Skot Morison, premijer Australije je rekao da ta zemlja ne odgovara na prijetnje tih tehnoloških kompanija.

Australijski državni rizničar, Džoš Frajdenberg je otkrio da se sastao sa Zukerbergom, prvim čovjekom kompanije Facebook, ali da nijedna strana nije htjela da popusti: "Rečeno nam je da ukoliko nastavimo sa ovim, da ćemo slomiti internet! Ono što znam je da mediji treba da budu plaćeni za sadržaj" - rekao je on za ABC uz napomenu da im ne vjeruje na riječ, te da ga Mark nije uspio ubijediti da obustavi plan.

U međuvremenu, odlazak kompanije Google iz Australije želi da iskoristi Microsoft, otkrio je ministar komunikacija te zemlje, Pol Flečer. "Američka korporacija Microsoft, informacioni tehnološki gigant, je veoma zainteresovan da popuni tržište u Australiji ukoliko Google odluči da se povuče. Mi smo jasno stavili do znanja Google-u i Facebook-u da preferiramo da ostanu u Australiji, oni su veoma važni, značajni su deo ekosistema, ali ultimativno je to poslovna odluka" - ističe on da moraju da se povinuju zakonu te zemlje.

Google i Facebook imaju pravo kada kažu da cijeli svijet posmatra ovaj slučaj, jer krajnji rezultat može izazvati lančanu reakciju koja će se proširiti i na ostale zemlje. Ovako nešto bi posebno odgovaralo internet pretraživaču Bing koji je u vlasništvu kompanije Microsoft koja čeka rasplet situacije!

(mondo.rs)