Najvjerniji prikaz 3D mape mozga, makar za sada.
Kompanija Google i naučnici sa Univerziteta Harvard su razvili 3D mapu malog dijela ljudskog mozga.
Oni su iskoristili više od 225 miliona fotografija i više od milion gigabajta podataka.
Mapa pokazuje kako se više od 4.000 aksona povezuju sa jednim neuronom, najosnovnijom ćelijom u nervnom sistemu, koja je zadužena za primanje senzornog unosa. Iako predstavlja samo jedan kubni milimetar moždanog tkiva, ovo je najveći uzorak moždanog tkiva koji je tako detaljno snimljen i rekonstruisan.
Da bi napravili ovu mapu, istraživači Google kompanije i Lihtman laboratorije sa Univerziteta Harvard, su uzeli mikroskopski primerak iz slijepoočnog režnja moždane kore čoveka. Ovaj uzorak tkiva je obojen i obložen smolom, pre nego što je isečen na 5.300 dijelova, svaki debljine oko 30 nanometara.
Elektronski mikroskop koji može da uveća do 4 nanometara je skenirao uzorak, čime je stvoreno 225 miliona dvodimenzionalnih fotografija "koji mogu da se spoje kako bi predstavli jedan 3D volumen", ističe SyFy.
Algoritmi mašinskog učenja su potom skenirali uzorak kako bi identifikovali različite ćelije i strukture unutar tog uzorka. Kako ti programi znaju da pogreše, naučnici su potom manuelno prošli sve iznova. Google krajnji rezultat naziva H01 dataset, a u pitanju je jedna od najopsežnijih mapa ljudskog mozga ikad sastavljena. Ona sadrži više od 50.000 ćelija i 130 miliona sinapsi. Interesantno je da svi ti podaci zauzimaju 1,4 petabita memorije, što je više od milion gigabajta.
Uzmite u obzir da je samo ovo jedan mali dio mozga, Google kaže da taj uzorak čini samo milioniti dio zapremine cijelog ljudskog mozga. Očigledno da će mapiranje cijelog ljudskog mozga potrajati, Džef Lihtman ističe da će im biti potrebna baza podataka slična onoj koliko se digitalnog sadržaja generiše tokom cijele godine.
Prošle godine u januaru je Google objavio sličnu mapu detaljno opisujući strukture i veze polovine mozga voćne muve.