• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prvi čip koji radi kao ljudski mozak!

Autor mondo.rs

IBM je otvorio novi put na polju kompjutera inspirisanih funkcionisanjem mozga.

Naučnici kompanije IBM predstavili su prvi neurosinaptički računarski čip koji dostiže rekordnu skalu od milion neurona i 256 miliona sinapsi pogodnih za programiranje. Sa 5.4 milijarde tranzistora, potpuno funkcionalan i u svom prvom obimu proizvodnje, ovaj čip je trenutno jedan od najvećih CMOS čipova ikada napravljenih.

On troši zanemarljivih 70mW kada funkcioniše u biološki realnom vremenu - što je manje energije od modernog mikroprocesora. Ovo značajno dostignuće, objavljeno je u “Science” magazinu u saradnji sa Cornell Tech univerzitetom i predstavlja značajan korak napred kada je u pitanju uvođenje kognitivnih računara u društvo.

Fon Nojmanova arhitektura

Ona se bazira na opisima matematičara i fizičara Džona fon Nojmana 1945. U pitanju je arhitektura dizajna elektronskog digitalnog kompjutera sa delovima koji se sastoje od procesorske jedinice sa aritmetičkom logičkom jedinicom i procesorskim registrima, kontrolne jedinice sa instrukcionim registrom i programskim brojačem, memorije za skladištenje podataka i instrukcija, eksternog masovnog skladišta i mehanizama za input i output.

 “IBM je otvorio novi put na polju kompjutera inspirisanih funkcionisanjem mozga, u pogledu radikalno nove arhitekture, neprevaziđene ”snaga/zona/brzina“ efikasnosti, neograničene prilagodljivosti i inovativne tehnike projektovanja. Predviđamo nove generacije sistema informacionih tehnologija - koji dopunjuju današnje fon Nojmanove uređaje - koje pokreću razvojni ekosistemi sistema, softvera i usluga“, rekao je dr. Dharmendra S. Modha, saradnik i glavni naučnik kompanije IBM, pri sektoru za računarska dostignuća inspirisana funkcionisanjem mozga u okviru IBM Research odeljenja.

Ovo dostignuće ističe lidersku ulogu kompanije IBM u momentima promena od ključnog značaja u istoriji računarstva putem dugoročnih investicija u organske inovacije”.

IBM SyNAPSE čip bi mogao da započne eru ogromnih neuronskih mreža:

- Novi čip sa non-fon Nojmanovom računarskom arhitekturom, koja je inspirisana strukturom mozga, ima milion neurona i 265 miliona sinapsi
- Zasnovan na Samsungovoj procesnoj tehnologiji od 28nm, čip od 5.4 milijarde tranzistora ima integrisanu mrežu od 4096 neurosinaptičkih jezgara, ali troši samo 70mW kada funkcioniše u realnom vremenu
- Kompletan kognitivni hardverski i softverski ekosistem otvara nove računarske granice za mobilne, klaud i distribuirane senzorske aplikacije.

Komentari? Čekamo ih ispod videa i na MobIT Facebooku!

...
Izvor: YouTube

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS