Dobra vijest je da je u pomoć priskočila bezbjednosna grupa 0patch i objavila sopstvenu mikro-zakrpu, a Forbes piše da je otvorena za preuzimanje i kompatibilna s novim Windows 10, Windows 11 i Windows Server verzijama.
Windows 10 i Windows 11 korisnici su se nedavno suočili s ozbiljnom opasnošću, pa bi trebalo da reaguju što prije.
Radi se o tome da je u okviru obe verzije operativnog sistema otkrivena ozbiljna ranjivost koju Microsoft ne samo da nije uspeo da zakrpi, već ju je samo pogoršao.
Ranjivost je obilježena kao CVE-2021-34484, a hakerima omogućava da preuzmu kontrolu nad Windows 10, Windows 11 i Windows Server sistemima.
Bezbjednosni eksperti su šokirani zbog toga što se radi o bezbjednosnom propustu za koji u kompaniji Microsoft znaju već sedam mjeseci.
Bleeping Computer piše da su skorašnja ažuriranja napravila još gomilu problema za Windows korisnike, među njima i to da Bluetooth izaziva takozvani "plavi ekran smrti", grešku u Windows Active Directory, te druge komplikacije. Kompanija je nakon toga objavila nekoliko hitnih zakrpa, a stručnjaci ističu da nešto mora da se promeni što prije, jer su ovakve greške nedopustive.
Bezbjednosne zakrpe su se pokazale kao neuspješne, a iz kompanije je stiglo saopštenje u kojem piše da su "sjvesni opasnosti i da rade na tome da je riješe", bez datuma kada bi to moglo da se dogodi.
Dobra vijest je da je u pomoć priskočila bezbjednosna grupa 0patch i objavila sopstvenu mikro-zakrpu, a Forbes piše da je otvorena za preuzimanje i kompatibilna s novim Windows 10, Windows 11 i Windows Server verzijama. Da bi je preuzeli korisnici moraju da kreiraju nalog na 0patch Central, te da preuzmu 0patch Agent.
Ovo nije prvi put da se Microsoft suočava s ovakvim problemima, pa neki već ističu da je možda vrijeme da se napusti Windows. Ostaje da se vidi kako će se stvari razvijati ubuduće.
(MONDO)