DETOX

Šta je digitalna detoksikacija i koje su najčešće metode

Autor Dragana Božić

Čak 70% ispitanika je probalo da ograniči vrijeme provedeno ispred ekrana.

Izvor: Unsplash

Stalni boravak na internetu i društvenim mrežama, kao i korišćenje aplikacija za razmjenu poruka, mogu negativno uticati na zdravlje i društveni život pojedinca. Upravo zbog toga sve veći broj korisnika nastoji da s vremena na vrijeme odradi neki vid "digitalne detoksikacije".

Prema istraživanju kompanije GlobalWebIndex, trećina ispitanika je zabrinuta za svoje zdravlje i svoju dobrobit zbog pretjerane upotrebe pametnih telefona.

Dodatno, jedno istraživanje sprovedeno u SAD i Velikoj Britaniji je pokazalo i da velika većina ispitanika koji upražnjavaju detoksikaciju, obavlja to jednostavnim ograničavanjem svoje onlajn prisutnosti, dok se oko 19% ispitanika odlučivalo čak i na potpuno odricanje od računara i telefona.

Najčešće korišćene metode digitalne detoksikacije među ispitanicima:

  • 37% ljudi obriše neku aplikaciju
  • 35% pravi predah od korišćenja telefona s vremena na vrijeme
  • 27% ograničava vrijeme za digitalne uređaje uz izuzetak osnovnih funkcija
  • 24% isključuje notifikacije
  • 23% ne nosi telefon u spavaću sobu

Prosječan profil osobe koja se najčešće odlučuje za digitalnu detoksikaciju je muškarac starosti između 25 i 34 godina, sa završenim fakultetom, zaposlen kao menadžer.

Kao najčešći razlozi za odlučivanje na ovakvo apstiniranje od digitalnih uređaja navodi se potreba za provođenjem više vremena sa svojom porodicom ili u nekim drugim aktivnostima. Tek nakon toga na red dolazi briga za vlastito zdravlje i dobrobit.

Od onih koji se odluče na detoksikacijsko iskustvo, čak 80% se osjeća "oslobođeno", dok 50% ispitanika iskusi osjećaj da nešto propuštaju, zaključak je istraživanja.

Pogledajte kako izgleda The Light Phone 2, telefon namijenjen digitalnoj detoksikaciji: