Džejms Veb teleskop snimio je neobičan prizor - znak pitanja u svemiru. Naučnici pokušavaju da objasne šta je u pitanju.
Džejms Veb teleskop snimio je prije nekoliko nedjelja najudaljeniju zvijezdu ikada, a sada su na drugoj fotografiji naučnici pronašli nešto vrlo zanimljivo. Kosmički znak pitanja!
Originalna fotografija objavljena 26. jula prikazuje par "mladih" zvijezda, nazvanih Herbig-Haro 46 i 47. Udaljene su 1,470 svjetlosnih godina i nalaze se u sazvežđu Vela unutar Mlečnog puta, još uvijek se aktivno formiraju i orbitiraju jedna oko druge. Ove zvijezde primjećene su još pedesetih godina prošlog vijeka, ali je tek sofisticirana tehnologija Džejms Veb teleskopa uspjela da ih zabeleži u najvišoj rezoluciji i najvećem nivou detalja. Džejms Veb teleskop ima sposobnost da uslika svemir dužim talasnim dužinama od drugih svemirskih teleskopa.
I upravo na toj fotografiji, pojavio se neobičan prizor - znak pitanja. Naučnici nisu sasvim sigurni šta je u pitanju, ali imaju nekoliko ideja na osnovu oblika i mjesta na kom se nalazi.
"Prvo u šta možemo da budemo sigurni je da nije u pitanju zvijezda u Mliječnom putu. Zvijezde uvijek imaju 'šiljke', i uz pomoć Džejms Veb teleskopa, obično ih se vidi šest do osam. Dakle, odsustvo 'šiljaka' nam govori da nije u pitanju zvijezda", rekao je profesor fizike Mat Kaplan sa Univerziteta u Ilinoisu.
Kristofer Brit sa Naučnog instituta za svemirski teleskop rekao je da je moguće da je u pitanju spajanje galaksija, udaljenih milijardama svjetlosnih godina.
"U pitanju je česta pojava, galaksije izvan Mlečnog puta rastu i razvijaju se, zbog čega se ponekad sudaraju sa prvim komšijama. I kada se to dogodi, mogu da poprime najrazličitije oblike, pa i oblik znaka pitanja", rekao je on.
Kaplan naglašava da je vrlo teško biti siguran u sve detalje nekog prizora u svemiru, jer se Sunce pomjera u orbiti, a galaksija sastavljena od zvezda takođe ide u smjeru u kojem je gravitacija vuče.
Ovakva integracija je "sudbina" i naše galaksije, za koju se procjenjuje da će se za oko četiri milijarde godina spojiti sa galaksijom Andromeda.
Obojica naučnika složila su se da bi dodatno istraživanje spektroskopskih podataka moglo da otkrije više detalja o udaljenosti i hemijskom sastavu znaka pitanja. Ali, to se neće dogoditi.
"Ne vjerujem da će iko dalje istraživati znak pitanja, jer ipak liči na priče u lokalnim medijima poput 'Čovjek našao parče pržene piletine koje liči na Džordža Vašingtona'. Ali postoje uvidi koje možemo da dobijemo ako smo dovoljno motivisani", zaključio je Kaplan.
(SmartLife)