"Moderacija slanja" omogućava da se poruke pregledaju prije šifrovanja što predstavlja ozbiljan rizik za end-to-end enkripciju (E2EE).
Prijedlog Evropske unije o skeniraju privatnih poruka sa ciljem otkrivanja sadržaja o seksualnom zlostavljanju djece (CSAM) predstavlja ozbiljan rizik za end-to-end enkripciju (E2EE), upozorila je Meredit Vitaker, predsjednica Fondacije Signal, koja stoji iza popularne aplikacije Signal Messenger.
"Masovno skeniranje privatnih komunikacija suštinski podriva šifrovanje. Potpuno ga ukida", rekla je Vitaker.
Ovo je odgovor Fondacije na pokušaje zakonodavaca u Evropi da donesu propise za borbu protiv CSAM-a sa novom odredbom koja je nazvana "moderacija slanja" a koja omogućava da se poruke pregledaju prije šifrovanja.
Nedavni izvještaj kompanije Euractiv otkrio je da su audio komunikacije isključene iz okvira zakona i da korisnici moraju da pristanu na ovo otkrivanje prema odredbama i uslovima pružaoca usluga.
"Oni koji ne daju saglasnost i dalje mogu da koriste dijelove usluge koji ne uključuju slanje vizuelnog sadržaja i URL-ova", navodi Euractiv.
Europol je krajem aprila 2024. pozvao tehnološku industriju i vlade da daju prioritet javnoj sigurnosti, upozoravajući da bi sigurnosne mjere poput E2EE mogle spriječiti agencije za sprovođenje zakona da pristupaju problematičnom sadržaju, što je ponovo pokrenulo debatu o ravnoteži koju je neophodno uspostaviti između privatnosti i borbe protiv ozbiljnih zločina.
Europol je takođe pozvao platforme da dizajniraju bezbjednosne sisteme na takav način da i dalje mogu da identifikuju i prijave štetne i nezakonite aktivnosti organima za sprovođenje zakona, bez upuštanja u specifičnosti implementacije.
Proizvođač iPhonea, Apple, je svojevremeno najavio planove za sprovođenje skrininga na strani klijenta za sadržaje o seksualnom zlostavljanju djece (CSAM), ali je odustao od te ideje krajem 2022. godine nakon brojnih kritika zagovornika privatnosti i bezbjednosti.
"Skeniranje za jednu vrstu sadržaja, na primjer, otvara vrata za masovni nadzor i moglo bi da stvori želju da se pretražuju drugi šifrovani sistemi za slanje poruka za različite vrste sadržaja“, rekla je kompanija tada objašnjavajući svoju odluku, opisujući ovaj mehanizam kao "klizavu stazu neželjenih posljedica".
Vitaker iz Signala je rekla da je nazivanje pristupa "moderacijom slanja" igra riječi koja je jednaka umetanju backdoora (ili ulaznih vrata), što otvara bezbjednosnu ranjivost koja je zrela za eksploataciju od strane hakera i grupa koje finansiraju države.
"Ili enkripcija od kraja do kraja štiti sve i garantuje bezbjednost i privatnost, ili je nefunkcionalna za sve", rekla je ona. „A razbijanje E2EE enkripcije, posebno u ovako geopolitički nestabilnom vremenu, je katastrofalan prijedlog".
Još jedna kompanija koja nudi šifrovanu komunikaciju, Threema, je takođe protiv takozvanog Zakona o kontroli ćaskanja. Threema kaže da bi usvajanje zakona moglo ozbiljno da ugrozi privatnost građana i pripadnika civilnog društva u EU.
"Nije važno kako Evropska komisija to pokušava da proda - kao "skeniranje na strani klijenta", "moderiranje slanja" ili "AI detekciju" - kontrola ćaskanja je i dalje masovni nadzor", saopštila je švajcarska kompanija.
"I bez obzira na njegovu tehničku implementaciju, masovni nadzor je uvijek nevjerovatno loša ideja", istuču iz kompanije.
(Informacija/Mondo)