dijamanti su vječni

Dijamantska baterija na nuklearni pogon proizvodi struju 5.700 godina: Nikada nam više neće trebati nova!

Autor Miloš B. Jovanović

Nova baterija koristi radioaktivni raspad ugljenika-14 koji emituje zračenje kratkog dometa, koga zatim apsorbuje dijamantsko kućište generišući nizak nivo električne energije

Izvor: ilustracija, Shutterstock

Naučnici sa Univerziteta u Bristolu i stručnjaci Uprave za atomsku energiju Velike Britanije (UKAEA) uspješno su razvili prvu na svijetu dijamantsku bateriju koja koristi ugljenik-14. Riječ je o revolucionarnom izvoru električne energije koji ima potencijal da uređaje napaja energijom hiljadama godina, istovremeno nudeći održivo i efikasno rešenje za širok spektar primjena.

Ugljenik-14 je radioaktivni izotop ugljenika čije jezgro sadrži 6 protona i 8 neutrona. Poznat je po upotrebi u arheologiji i geologiji kod primjene metode radiometričkog datiranja, koja se koristi za određivanje starosti stena i drugi organskih materija.

Nova dijamantska baterija za proizvodnju električne energije koristi radioaktivni raspad ugljenika-14. Obložena dijamantom, jednim od najtvrđih poznatih materijala na Zemlji, baterija bezbjedno "hvata" to zračenje kako bi proizvela struju. Tačnije, ugljenik-14 emituje zračenje kratkog dometa koga apsorbuje dijamantsko kućište, obezbjeđujući tako sigurnost u radu dok generiše nizak nivo električne energije.

Baterija radi na sličnom principu kao i solarni paneli s tim što, umjesto da pretvara svjetlosne čestice u električnu energiju, za proizvodnju struje koristi brzokrećuće elektrone nastale tokom radioaktivnog raspada. To za rezultat ima dugotrajan, pouzdan izvor napajanja električnom energijom sa impresivnim vijekom trajanja. A kako ugljenik-14 ima polu-život od 5.700 godina, baterija će polovinu svoje snage zadržati bar nakon hiljada godina.

Prva ugljenik-14 dijamntskla baterija
Izvor: YouTube / UKAEAofficial

Baterija tako ima potencijal da uređaje napaja hiljadama godina, što je čini dugotrajnim izvorom energije koja bi mogao da se koristi u medicinskim uređajima kao što su očni implantati, slušna pomagala i srčani stimulatori, navodi Interesting Engineering. Napajajući takve uređaje decenijama, značajno bi smanjila neprijatnosti kod pacijenata i rizik od hirurških intervencija.

"Dijamantske baterije nude bezbjedan, održiv način da se obezbijede kontinuirani nivoi snage u mikrovatima. To je tehnologija u nastajanju koja koristi proizvedeni dijamant za bezbjedno zatvaranje malih količina ugljenika-14", objašnjava Sara Klark iz UKAEA.

Izvor: YouTube / UKAEAofficial

Takođe, ove baterije su idealne za svemirske misije i upotrebu na zabačenim lokacijama na Zemlji. One bi decenijama mogle da napajaju i svemirske letjelice, satelite, radio-frekventne (RF) "tagove" i slične uređaje, istovremeno smanjujući troškove i produžavajući njihov radni vijek.

"Naša tehnologija mikronapajanja može da podrži čitav niz važnih aplikacija od svemirskih tehnologija i sigurnosnih uređaja do medicinskih implantata. Uzbuđeni smo zbog istraživanja novih mogućnosti njihove upotrebe", zaključuje profesor Tom Skot sa Univerziteta u Bristolu, ističući potencijal baterije.

BONUS VIDEO:

BYD Blade baterija
Izvor: YouTube / BYD Europe