Za kompaniju Huawei američka tehnologija je dobrodošla, ali ne i nužna, navodi poznati američki list, konstatujući da je Huawei izbacio sve američko iz novih telefona i 5G i ostale opreme.
Kompanija Huawei uspela je da izbaci bilo šta američko iz svojih Huawei Mate 30 telefona, 5G opreme i druge telekomunikacione opreme.
Američki list The Wall Street Journal navodi da je kineska kompanija bila dovoljno mudra da na vreme predvidi moguću zabranu i spremila se tako da je u rekordnom roku uspela da istisne bilo šta američko iz svojih novih telefona i bilo kakve telekomunikacione opreme.
List navodi da je Huawei izbacio Broadcom delove u potpunosti i da sad kompanija samostalno proizvodi i Bluetooth i Wi-Fi čipove i module. Huawei poseduje i kompaniju HiSilicon, koja je zadužena za proizvodnju Kirin čipsetova, ali i Balong modema i dodataka za čipsetove. Proizvodnju za HiSilicon vrši kompanija TSMC, a kompanija je nastavila saradnju i sa kompanijom ARM, kao i Microsoft kompanijom, što se tiče računara.
Huawei je uspeo da istisne i nađe zamenu za američku tehnologiju, softver i hardver i u svojoj 5G opremi, kao i drugim telekomunikacionim delovima, koje je američka administracija proglasila nacionalnom pretnjom po bezbednost SAD.
Trenutno kompanija Huawei proizvodi oko 5.000 baznih stanica 5G tehnologije mesečno, ali će od sledeće godine proizvoditi do 125.000 mesečno, kad se očekuje brzo širenje 5G mreža u svetu. Huawei je trenutno svetski lider u telekomunikacijama sa nešto manje od trećine svetskog tržišta, koje pokriva.
Kompanija Huawei je, iako zvanično potvrdila da su njeni telefoni i oprema sad “American free“, izjavila da želi da nastavi da koristi američke komponente, ali da ih je zabrana primorala da pronađu druga rešenja i zaštite svoj biznis. “Želimo da nastavimo da koristimo američku tehnologiju. To je dobro za Ameriku. Dobro je i za Huawei. Ipak, to je sada izvan našeg dosega, jer primorani smo da ne koristimo ništa američko“, izjavio je Džon Sufolk, Huawei visoki zvaničnik u oblasti sajber bezbednosti.
Huawei je tokom 2018. godine potrošio preko 11 milijardi dolara na kupovinu američke tehnologije (softver i hardver kombinovano) i to će se odraziti značajno na poslovanje američkih firmi, koje više, očigledno neće biti uposlene u Huawei opremi, 5G rešenjima i telefonima.
The Wall Street Journal preneo je u istom tekstu i izjave nekih američkih zvaničnika, koji navode da američki plan da izoluje Huawei jednostavno - ne rade. Kompanija je povećala udeo na tržištu telefona i ne pokazuje znakove usporavanja razvoja biznisa i zarade.
Ipak, ono što ostaje veliki problem za Huawei je - Google i njegove aplikacije, koje kompanija želi da zameni Huawei Mobile Services ekosistemom (HMS). S tim u vezi Huawei uveliko promoviše AppGallery prodavnicu aplikacija, koja će uskoro imati gotovo sve aplikacije, kao i Google Play Store, ali bez Google aplikacija.
Kompanija će tokom 2020. godine najviše raditi na HMS promociji i AppGallery unapređenjima.
Pratite Mondo.ba na Facebooku, Instagramu i Twitteru. Aplikacija je dostupna za IOS i Android telefone.